Notowania

tauron
01.07.2013 11:45

Tauron będzie magazynował energię. Jest decyzja

- To będzie miało kluczowe znaczenie dla pracy sieci energetycznej. Jest też konieczne przy wzroście znaczenia odnawialnych źródeł energii - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)

Tauron rozpoczyna magazynowanie energii. Koncern podpisał list intencyjny z amerykańską firmą Altairnano dotyczący współpracy w dziedzinie stacjonarnych systemów magazynowania energii oraz systemów stabilizacji mocy opartych o baterie litowo-tytanowe, poinformował Tauron.

Spółki ustaliły w liście intencyjnym, że na wstępie przeprowadzą analizę potrzeb oraz określą zakres wdrożenia pilotażowego systemu demonstracyjnego._ Dzięki wdrożeniu Tauron Dystrybucja zdobędzie cenne doświadczenie w zakresie magazynowania energii elektrycznej oraz stabilizacji pracy sieci _ - czytamy w komunikacie.

_ - Jesteśmy świadomi rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w krajowej energetyce oraz ich wpływu na pracę sieci elektroenergetycznej. Zaawansowane technologie stacjonarnego magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla pracy sieci dystrybucyjnej, dlatego już dziś zajmujemy się tymi zagadnieniami _- powiedział prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.

_ - Współpraca z Altairnano pomoże nam w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu możemy realnie wykorzystywać systemy magazynowania energii do stabilizacji pracy sieci i poprawy jakości energii - _ mówi Piotr Kołodziej, prezes zarządu Tauron Dystrybucja. - Jak podkreśla - _ wykorzystanie takich systemów będzie jednym z niezbędnych elementów inteligentnych sieci (Smart Grid), ponieważ same inteligentne systemy pomiarowe nie wystarczą do dobrej współpracy Operatora Systemu Dystrybucyjnego z drobnymi wytwórcami _.

Pilotażowy system jeszcze w tym roku?Opracowanie struktury oraz zakresu przyszłego pilotażowego systemu może zakończyć się jeszcze w 2013 roku. Kolejna faza projektu związana będzie z wdrożeniem programu, który obejmie rozwój sieciowych usług pomocniczych, magazynowanie energii poza godzinami szczytu (w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii) oraz stabilizację sieci.

_ - Cieszymy się, że możemy współpracować ze spółką Tauron Dystrybucja nad opracowaniem programu, który pomoże spełnić rosnące wymagania w zakresie jakości energii dostarczanej klientom oraz umożliwi lepszą pracę odnawialnych źródeł energii przyłączanych do sieci dystrybucyjnej - _ informuje Alexander Lee, prezes Altairnano. _ - Program pilotażowy wykaże ponadto, że nasza opatentowana technologia nano-litowo-tytanowa idealnie nadaje się do zastosowania w sieciach elektroenergetycznych, dzięki zdolności magazynowania oraz szybkiego ładowania i oddawania energii z powrotem do sieci - _ dodaje.

Tauron obniża ceny energii. Inni teżGrupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, a także największym dystrybutorem i największym sprzedawcą energii elektrycznej. W 2012 r. spółka wytworzyła 19,11 TWh energii elektrycznej, a sprzedała - 44,74 TWh.

Informacja podpisaniu umowy z Amerykanami zbiegła się z informacją o obniżce cen prądu. Obniżki wyniosą średnio od 3,9 do 4,6 procent. Jak wyliczył Urząd Regulacji Energetyki, średnio w miesiącu nasze rachunki za energię elektryczną spadną o kilka złotych - średnio od 2 do 3 złotych miesięcznie. Chodzi o 13 milionów gospodarstw domowych.

W połowie czerwca Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe niższe taryfy dla 4 spółek sprzedawców - spółek PGE, Tauron, Enea i Energa. Nowe taryfy będą obowiązywać do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Parafia bierze się za produkcję prądu Na kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie na Śląsku, zamontowano instalację fotowoltaiczną.
Tauron zawiesi projekt Elektrowni Blachownia Nowa? Spółkę celową dla realizacji tego przedsięwzięcia zawiązały w ub.r. Tauron i KGHM.
Tauron eksperymentuje. Są pierwsi w Polsce Energetyczna spółka uruchomiła instalację wychwytująca CO2. To pierwsze w kraju urządzenia działające na skale przemysłową.
Tagi: tauron, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz