Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
18.09.2013 12:26

Tauron chce udziału w energii jądrowej

Pod koniec września możliwe jest podpisanie umowy w sprawie projektu jądrowego - poinformował dzisiaj Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Blawicki/East News)
Na zdj. Dariusz Lubera, prezes Tauronu

PGE, KGHM, Tauron oraz Enea chcą udziałów w spółce, która zajmie się budową polskiej elektrowni jądrowej. Trzy miesiące temu firmy parafowały wstępne porozumienie w tej sprawie. _ - Trwają prace zespołów roboczych. Myślę, że podpisanie umowy będzie bliżej końca września - _powiedział dzisiaj Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Lubera powtórzył, że Tauron chciałby mieć w swoim portfelu kilkaset megawatów z energii jądrowej, co by oznaczało, że w projekcie jądrowym o mocy 3 tys. MW mógłby mieć kilkunastoprocentowy udział.

Pod koniec czerwca PGE, KGHM, Tauron oraz Enea zawarły porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Porozumienie obowiązuje do 30 września 2013 r. z możliwością przedłużenia okresu jego obowiązywania o jeden kwartał. We wrześniu ubiegłego roku spółki podpisały list intencyjny dotyczący kupna udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Lubera poinformował, że do końca września KGHM i Tauron powinny podjąć ostateczną, formalną decyzję dotyczącą projektu budowy bloku w Blachowni. Powtórzył, że projekt zmierza w kierunku zawieszenia.

Do końca września Tauron czeka na gwarancje od konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa w przetargu na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno. Prezes Lubera mówił wcześniej, że unieważni przetarg, jeśli w tym terminie gwarancji nie będzie.

_ - Jeśliby się okazało, że do otrzymania gwarancji będzie brakowało np. kilku dni, to z tego powodu nie będziemy unieważniać przetargu. Jeśli jednak nie będzie żadnych szans, to przetarg będzie musiał być unieważniony _ - powiedział Lubera.

Pytany, czy spółka będzie wnioskować o zmianę taryf, odpowiedział:_ Nasze taryfy kończą się z końcem tego roku, na pewno będziemy składać do URE nowe wnioski. Nie zakładamy podwyżek cen _. Taryfa dla Tauronu, zatwierdzona na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r., zakłada obniżkę cen energii dla gospodarstw domowych średnio o 4,55 proc.

Notowania Tauronu na GPW w ostatnich trzech miesiącach

Grupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, a także największym dystrybutorem i największym sprzedawcą energii elektrycznej. W 2012 r. spółka wytworzyła 19,11 TWh energii elektrycznej, a sprzedała - 44,74 TWh.

Czytaj więcej w Money.pl
To uniemożliwia rozwój energii jądrowej Zderegulowane rynki energii w niektórych stanach to najważniejszy czynnik hamujący powstawanie nowych elektrowni w USA.
Minister transportu uchylił ważną decyzję Decyzja zezwalała spółce PGE EJ 1 na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach.
Elektrownia jądrowa w Polsce. Większość jest za 61 proc. ankietowanych mieszkańców woj. pomorskiego popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce, 30 proc. jest przeciw inwestycji.
Tagi: energetyka, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz