Notowania

tauron
11.08.2014 12:55

Tauron i ArcelorMittal utworzyły holding

Przedstawiciele zarządów spółek podpisali w Katowicach umowę, dzięki której zostaną partnerami na piętnaście lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Blawicki/East News)
Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Spółki podpisały umowę, która ma obowiązywać przez piętnaście lat. _ - Rozszerzenie kompetencji na obszar energetyki przemysłowej wpisuje się w zdywersyfikowane działania Grupy. Ponadto, w rezultacie podjętych kroków, wydłuży się okres eksploatacji Elektrowni Blachownia _ - powiedział Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Przedstawiciele zarządów spółek z Grupy Tauron (Tauron Polska Energia, Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło) oraz Grupy ArcelorMittal (ArcelorMittal Poland, AMO HOLDING 11, AM Global HOLDING Bis, ArcelorMittal Ostrava) podpisali w Katowicach umowę wspólników, dzięki której zostaną partnerami we wspólnym podmiocie - spółce TAMEH Holding. Będzie ona która będzie realizowała zadania inwestycyjne i operacyjne w obszarze energetyki przemysłowej. Umowa została zawarta na okres 15 lat z możliwością przedłużenia.

Spółka TAMEH (Tauron ArcelorMittal Energy Holding), w której obie grupy kapitałowe będą posiadały po 50 proc. udziałów, będzie właścicielem 100 proc. udziałów w dwóch podmiotach operacyjnych: polskiej - TAMEH Polska i czeskiej - TAMEH Czech. W skład polskiej spółki operacyjnej wejdą wydzielony z Tauron Ciepło Zakład Wytwarzania w Dąbrowie Górniczej (ZW Nowa) i należąca do Tauron Wytwarzanie Elektrownia Blachownia, natomiast ze strony ArcelorMittal Poland Elektrociepłownia w Krakowie (EC Kraków). Czeska spółka operacyjna będzie zaś eksploatować Elektrociepłownię w Ostrawie.

Jak podaje oficjalny komunikat, głównym celem biznesowym planowanego przedsięwzięcia jest długoterminowa i międzynarodowa współpraca spółek. Założono również rozwój aktywów energetycznych po stronie Taurona i zapewnienie dostaw mediów (m. in. energii elektrycznej, ciepła, dmuchu wielkopiecowego i sprężonego powietrza) dla zakładów ArcelorMittal.

_ - Rozszerzenie kompetencji na obszar energetyki przemysłowej wpisuje się w zdywersyfikowane działania Grupy i otwiera przed obiema stronami porozumienia nowe możliwości, dając jednocześnie szanse obniżenia kosztów funkcjonowania wchodzących w skład nowej struktury podmiotów. Ponadto, w rezultacie podjętych kroków, wydłuży się okres eksploatacji Elektrowni Blachownia _ - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

TAMEH Holding i spółki operacyjne mają rozpocząć działalność w czwartym kwartale 2014 roku.

AKCJE TAURON POLSKA ENERGIA W OSTATNIM PÓŁROCZU

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju. W jej skład wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.

Czytaj więcej w Money.pl
21 strategicznych spółek Ministerstwo Skarbu Państwa nie sprzeda akcji Grupy Azoty. Zamierza również zachować władztwo w pozostałych 21 spółkach o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa. Resort przedstawił wczoraj Radzie Ministrów listę takich podmiotów. Strategiczne spółki prowadzą łącznie inwestycje za ponad 100 mld zł i tworzą tysiące miejsc pracy. ‒ Nie zamierzamy sprzedawać akcji tych spółek, by zachować w nich władztwo korporacyjne - zapowiada w rozmowie ...
Tauron pożyczył już niemal 1,7 miliarda złotych To czwarta umowa kredytowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Zobacz na co zostaną wykorzystane te pieniądze.
Problemy w Tauron Wydobycie Okazuje się, że kryzys na rynku i kłopoty w sektorze polskiego górnictwa nie ominą żadnej spółki węglowej w kraju. Po Kompanii Węglowej, JSW i KHW problemy dopadły również Tauron Wydobycie. Niestety sytuacja kopalń należących do Tauron Wydobycie nie napawa optymizmem. Okazuje się bowiem, że spółki energetyczne koncernu Tauron nie odbierają wydobywanego węgla. W obecnej chwili ...
Atende ma umowę z Tauronem Maksymalna wartość kontraktu to 23 mln złotych.
Tagi: tauron, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz