Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron jesienią rozpocznie budowę w Jaworznie?

0
Podziel się:

Prace projektowe przy budowie nowego bloku w Elektrowni Jaworzno już ruszają - poinformował Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauronu.

Tauron jesienią rozpocznie budowę w Jaworznie?
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)
bEJLgvIR

_ - Podpisaliśmy umowę z konsorcjum, mamy gwarancję należytego wykonania, co było warunkiem podpisania umowy. Teraz konieczna jest gwarancja zwrotu zaliczki, która umożliwi wypłatę pierwszej części zaliczki w wysokości 5 proc. wartości kontraktu, co powinno się odbyć w miesiąc po podpisaniu umowy. Jesteśmy pod koniec tych prac. Druga część zaliczki, też w wysokości 5 proc., powinna być wypłacona po pół roku _ - powiedział Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauronu do spraw strategii i rozwoju.

Dodał, że _ wielkość zaliczki może być kształtowana potrzebami konsorcjum i zależy od udzielonej gwarancji zwrotu zaliczki _. Poinformował, że rozpoczynają się prace projektowe, które prowadzi na zlecenie konsorcjum firma z grupy Bilfinger.

_ - Zakładamy, że jesienią będzie można się przymierzyć do wbicia symbolicznej łopaty. Można założyć, że skuteczne wmurowanie kamienia węgielnego będzie możliwe na przełomie roku. W międzyczasie zostaną udzielone zamówienia na produkcję urządzeń, turbiny, generatora _ - dodał.

bEJLgvIT

17 kwietnia Tauron Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa umowę na budowę węglowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. To największa inwestycja Tauronu - zapewni 5 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię. Jej wartość to 4,4 mld zł netto (5,4 mld zł brutto).

Zgodnie z harmonogramem inwestycja zostanie oddana do eksploatacji po niespełna pięciu latach i ma pozwolić na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych.

Tokarski poinformował, że realizowana wspólnie z PGNiG inwestycja budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Stalowej Woli jest w kluczowej fazie montażu urządzeń produkcyjnych.

_ Budowa bloku w Stalowej Woli przebiega w miarę płynnie, rozpoczynamy montaż urządzeń. Część z nich jest już na terenie elektrociepłowni, część jest w trakcie transportu _ - powiedział wiceprezes.

bEJLgvIZ

Notowania Tauronu na GPW w ostatnich trzech miesiącach

Transport urządzeń był nieco utrudniony z powodu niskiego stanu Wisły._ - Nie mamy komunikatu o zmianie harmonogramu ze strony wykonawcy ze względu na kwestie związane m.in. z transportem urządzeń, ale zarządzamy ryzykiem. We wrześniu trzeba uruchomić ogrzewanie, dostarczyć ciepło do systemu. To oznacza, że mamy trzy miesiące i mam nadzieję, że się zmieścimy w tym czasie _ - powiedział Tokarski.

Tauron Polska Energia jest jedną z największych polskich firm. Zajmuje się wydobyciem węgla oraz wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju.

Zysk netto grupy Tauron wyniósł w czwartym kwartale 2013 roku 95,5 mln zł - wynika z wyliczeń na podstawie raportu rocznego spółki.

bEJLgvJa

Konsensus zakładał zysk netto na poziomie 36,6 mln zł. Oczekiwania analityków wahały się w przedziale od 98 mln zł straty do 149 mln zł zysku, a mediana wyniosła 42,4 mln zł. Zysk operacyjny grupy w IV kwartale 2013 roku wyniósł 225 mln zł i okazał się o ponad 140 proc. wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 93,3 mln zł.

EBITDA wyniosła 665 mln zł wobec oczekiwanych przez rynek 553,1 mln zł. Przychody ze sprzedaży netto wyniosły natomiast 4,922 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał przychody na poziomie 5,007 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJLgvJu
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)