Notowania

Przejdź na
tauron
31.07.2013 12:36

Tauron pozyska miliard zł z emisji obligacji

Grupa TAURON do tej pory finansowała długoterminowo swoje inwestycje ze wsparciem banków komercyjnych oraz instytucji multilateralnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Blawicki/East News)

Spółka podpisała dziś z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę dotyczącą organizacji i gwarantowania emisji obligacji. Celem emisji obligacji jest finansowanie wydatków inwestycyjnych wynikających z realizacji strategii rozwoju Grupy do roku 2020. - Tym samym portfel instytucji finansowych współpracujących z Grupą TAURON poszerzył się o kolejny istotny podmiot - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Grupa TAURON do tej pory finansowała długoterminowo swoje inwestycje ze wsparciem banków komercyjnych oraz instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Teraz do tego grona dołączył Bank Gospodarstwa Krajowego.

– _ Środki pozyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na przeprowadzenie inwestycji związanych z budową nowych mocy wytwórczych, modernizacją i odtwarzaniem sieci dystrybucyjnej oraz zwiększaniem zdolności produkcyjnych naszych zakładów górniczych _ – dodaje Dariusz Lubera.

Obligacje objęte będą gwarancją emisji, czyli zobowiązaniem gwaranta programu, Banku Gospodarstwa Krajowego do nabywania obligacji emitowanych przez spółkę, a maksymalny termin zapadalności będzie wynosił 15 lat. Struktura finansowania przewiduje emisję w seriach w latach 2013-2015, wykupy w równych ratach od 2019 do 2028 r. Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w tym przedsięwzięciu rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza.

- _ Dłuższy od obecnie posiadanych okres finansowania uzyskany przez TAURON Polska Energia jest bardzo korzystny i dopasowany do potrzeb Grupy - _mówi Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu do spraw. ekonomiczno-finansowych TAURON Polska Energia.

Notowania akcji TAURON za ostatnie 6 miesięcy

Grupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, a także największym dystrybutorem i największym sprzedawcą energii elektrycznej. W 2012 r. spółka wytworzyła 19,11 TWh energii elektrycznej, a sprzedała - 44,74 TWh.

Zysk netto grupy Tauron wyniósł w pierwszym kwartale 2013 roku 558,3 mln złotych wobec 381,2 mln przed rokiem. Konsensus zakładał zysk netto na poziomie 413,3 mln. Oczekiwania analityków wahały się w przedziale 382-457 mln zysku, a mediana wyniosła 414 mln. Zysk operacyjny grupy wyniósł 788,3 mln (wobec 558,5 mln przed rokiem) i okazał się 32 procent wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 597,9 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Są ostateczne decyzje w sprawie atomówki PGE, KGHM, Tauron i Enea uzgodniły zasadnicze warunki projektu jądrowego.
Tauron przegrał w sądzie. Poszło o grunty Sądy I i II instancji oddaliły kolejno pozew i apelację miasta. Uznały, że Tauron nabył prawo do tzw. zasiedzenia służebności gruntowej na gruntach miejskich, nie można więc wymagać od niego opłat za korzystanie z gruntu.
Agencja ratingowa Fitch oceniła Taurona. Jaka perspektywa? Fitch potwierdził długoterminowe ratingi IDR Tauronu na poziomie BBB z perspektywą stabilną - podała agencja.
Tagi: tauron, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz