Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron rozbuduje elektrownię w Jaworznie. Podpisano umowę

0
Podziel się:

Nowy blok energetyczny będzie kosztował 5,4 mld złotych i ma powstać w ciągu niespełna 5 lat.

Dariusz Lubera, prezes Tauron PE
Dariusz Lubera, prezes Tauron PE (Tadeusz Koniarz/REPORTER)
bETsRFRx

Jedna z największych polskich energetycznych spółek zawarła umowę na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW opalanego węglem. Kontrakt będzie wykonywany przez konsorcjum dwóch spółek: Rafako i Mostostal. Dariusz Lubera (na zdjęciu), prezes Tauron PE dodaje, że nowy obiekt jest przygotowany na zaostrzenie przez Unię Europejską wymagań z zakresu ochrony środowiska.

Czas trwania inwestycji to 59 miesięcy, czyli w niespełna 5 lat. Zastąpi on dotychczas funkcjonujące i wysłużone bloki w elektrowni Jaworzno III. Mają one zostać wycofane z użytku po 2016 roku.

Nowy blok będzie znacznie wydajniejszy od tych które zastąpi. Spełni również surowe wymagania Unii Europejskiej z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej. Władze spółki wskazują, że będzie on emitował o 25 procent mniej dwutlenku węgla .

bETsRFRz

Całkowita wartość inwestycji to 5,4 miliarda złotych. Przy nowym obiekcie znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób. Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa.

-_ Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno III należy do priorytetów w strategii grupy Tauron. Zgodnie z nią odbudowujemy moce wytwórcze i zastępujemy wyeksploatowane bloki nowymi wysokosprawnymi jednostkami. Blok węglowy, który powstanie w Jaworznie, będzie należał do najnowocześniejszych w swej kategorii. Spełni wszystkie normy emisji. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek energetycznych w Europie _- tłumaczy w komunikacie przesłanym do Money.pl Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Ważność oferty firmy, które zwyciężyły w przetargu upływała z końcem lipca ubiegłego roku. Spółki nie przedstawiły jednak potrzebnych gwarancji do tego czasu, dlatego była ona przedłużana kilkukrotnie. Ostatecznie gwarancje zostały udzielone przez PKO BP, PZU i BGK.

Kontrakt jest kontynuacją inwestycji prowadzonych przez spółkę. W marcu Tauron podpisała z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi umowę w sprawie finansowania bloku gazowo-parowego w Łagiszy. W podobnym czasie inwestycję w elektrociepłowni Tychy.

bETsRFRF

Skarb Państwa ma 30 procent udziału w spółce Tauron. Czyni go to największym pojedynczym podmiotem znajdującym się akcjonariacie spółki. Donald Tusk powiedział, że budowa bloku w Jaworznie to kontynuacja programu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nowy obiekt będzie bowiem w stanie wyprodukować ilość energii odpowiadającej 5 procentom łącznego zużycia w polskiej gospodarce.

Notowania akcji spółki Tauron podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy z entuzjazmem odnieśli się do informacji ze spółki. Po koniec dzisiejszej sesji jej akcje rosły o ponad 1,5 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

bETsRFRG
bETsRFSa
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)