Notowania

tauron
09.07.2013 12:56

TAURON startuje z inwestycją o wartości 120 mln złotych

TAURON Ciepło podpisał dziś umowę z Control Process na budowę 50 MW turbogeneratora w Zakładzie Wytwarzania Nowa w Dąbrowie Górniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Spółka ma zaprojektować, dostarczyć, zamontować i przekazać do eksploatacji kompletny turbogenerator. –_ Grupa TAURON rozwija portfel nowych mocy wytwórczych i unowocześnia już istniejące instalacje. To kolejna rozpoczęta w tym roku inwestycja w Obszarze Ciepło _ – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

TAURON Ciepło podpisał dziś umowę z Control Process na budowę 50 MW turbogeneratora w Zakładzie Wytwarzania Nowa w Dąbrowie Górniczej. Jednostka o wartości blisko 120 milionów złotych ma zastąpić dwa z trzech działających w zakładzie turbogeneratorów o mocy 25 MW, oraz zwiększyć sprawność produkcyjną zakładu. Inwestycja zakończy się w 2015 r.

Zakład Wytwarzania Nowa jest elektrociepłownią powiązaną technologicznie z hutą należącą do ArcelorMittal Poland. Elektrociepłownia dostarcza media energetyczne niezbędne do działania huty. Z kolei huta jest największym dostawcą gazu dla elektrociepłowni. Około 60 procent paliwa zużywanego w zakładzie pochodzi z procesów metalurgicznych huty.

ZW Nowa wytwarza także energię elektryczną na potrzeby klientów przemysłowych zlokalizowanych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz ciepło dla klientów z Dąbrowy Górniczej. - _ Inwestycja pozwoli na zwiększenie udziału w strukturze paliw i efektywniejsze wykorzystanie gazu wielkopiecowego, który nie jest magazynowany i musi być spalany w całości. Możliwość pełnego zagospodarowania nadwyżek będzie korzystna zarówno dla nas, jak i dostawcy paliwa oraz środowiska _ – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło.

Grupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, a także największym dystrybutorem i największym sprzedawcą energii elektrycznej. W 2012 r. spółka wytworzyła 19,11 TWh energii elektrycznej, a sprzedała - 44,74 TWh.

W połowie czerwca Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe niższe taryfy dla 4 spółek sprzedawców - spółek PGE, Tauron, Enea i Energa. Nowe taryfy będą obowiązywać do końca roku. Jak wyliczył Urząd Regulacji Energetyki, średnio w miesiącu nasze rachunki za energię elektryczną spadną o kilka złotych - średnio od 2 do 3 złotych miesięcznie. Chodzi o 13 milionów gospodarstw domowych.

Kurs akcji Tauron Polska Energia z ostatnich 6 miesięcy

Zysk netto grupy Tauron wyniósł w pierwszym kwartale 2013 roku 558,3 mln złotych wobec 381,2 mln przed rokiem. Konsensus zakładał zysk netto na poziomie 413,3 mln. Oczekiwania analityków wahały się w przedziale 382-457 mln zysku, a mediana wyniosła 414 mln. Zysk operacyjny grupy wyniósł 788,3 mln (wobec 558,5 mln przed rokiem) i okazał się 32 procent wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 597,9 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa inwestycja Tauronu. Wydadzą 600 mln zł Tauron Ciepło podpisał dziś umowę na budowę nowego bloku energetycznego. Jednostka spalająca biomasę powstanie w Zakładzie Wytwarzania Tychy.
Bez tej inwestycji "będziemy mieli problemy" Według Jarosława Kaczyńskiego zaniechania spowodują deficyt energii w kraju, konieczność jej importowania oraz zamykanie kopalni.
Oto największy w Polsce projekt energetyczny Gminy czy osoby prywatne w przyszłości mogłyby sprzedawać firmom energetycznym energię produkowaną z biomasy czy odpadów.
Tagi: tauron, business news, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz