Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tauron wydał na tę inwestycję ponad 617 milionów złotych

0
Podziel się:

W Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała oficjalnie do użytku oddany został nowy blok ciepłowniczy o mocy 50 megawatów elektrycznych i 106 megawatów cieplnych.

na zdjęciu: Dariusz Lubera, prezes Taurona
na zdjęciu: Dariusz Lubera, prezes Taurona (Piotr Blawicki/East News)
bEshBvyt

Prezes spółki Dariusz Lubera przypomina, że to nie jedyna tegoroczna inwestycja spółki Tauron i zapowiada kolejne.

Prezes Tauron Polska Energia podkreślił, że nowa jednostka charakteryzuje się wysokimi parametrami sprawnościowymi przy obniżonym oddziaływaniu na środowisko naturalne. W porównaniu z dotychczas używanymi w Bielsku-Białej nowy blok będzie emitował do atmosfery o 90 procent mniej dwutlenku siarki i blisko 25 proc. mniej dwutlenku węgla. 17-krotnie zmniejszy się emisja pyłu, a trzykrotnie tlenków azotu. Inwestycja kosztowała ponad 617 mln złotych.

Jak podkreślił prezes Tauron Wytwarzanie Stanisław Tokarski inwestycja zapewni dostawy energii dla Bielska-Białej przez co najmniej 40 lat. - _ Elektrociepłownia pokrywa prawie 100 procent zapotrzebowania mieszkańców miasta i okolic na energię elektryczną i ciepło _ - dodał. Odbiorcą ciepła będzie komunalna spółka Therma, z którą Tauron Wytwarzanie zawarł długoterminową umowę.

bEshBvyv

Otwarty dzisiaj blok jest wyposażony w parowy kocioł fluidalny o wydajności ok. 220 ton na godzinę oraz turbinę przeciwprężną o mocy ciepłowniczej 106 megawatów cieplnych i 50 megawatów elektrycznych. Tokarski powiedział, że rocznie elektrociepłownia będzie zużywała około 127 tys. ton węgla kamiennego. - _ Głównym walorem kotła jest sprawność, która przekracza ponad 90 procent. Dochodzimy praktycznie do pełnego wykorzystania energii chemicznej węgla _ - wyjaśnił.

- _ Dla skompensowania dobowych wahań obciążeń, szczególnie w okresie przejściowym sezonu grzewczego, wybudowano akumulator ciepła o pojemności użytkowej ok. 20 tys. m sześc. Dzięki niemu wyprodukowane ciepło będzie można również magazynować. Dodatkowo dla zaspokojenia szczytowych potrzeb ciepłowniczych zamontowano dwa tzw. kotły szczytowe opalane olejem, o łącznej mocy ok. 80 megawatów termicznych _ - podał Tauron Polska Energia. Budowa trwała niespełna dwa lata.

Prezes Dariusz Lubera podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał, że bielska inwestycja to kolejny zakończony w tym roku projekt spółki. Wcześniej oddano do eksploatacji bloki na biomasę w Jaworznie (o mocy 50 megawatów), Stalowej Woli (20 megawatów) i Tychach (40 megawatów).

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji. Prezes wymienił projektowaną budowę bloku o mocy 910 megawatów w elektrowni Jaworzno III. Jak podkreślił docierają już pozytywne sygnały, że Rafako porozumiewa się z instytucjami finansowymi, które mają udzielić gwarancji bankowych dla inwestycji. - _ Bardzo nas to cieszy _ - dodał.

bEshBvyB

Wspomniał też o budowie bloku parowo-gazowego o mocy 400 megawatów w elektrowni Łagisza. Tauron liczy w tym przypadku na wsparcie Polskich Inwestycji Rozwojowych. Oba projekty powinny zostać zrealizowane - jak powiedział Dariusz Lubera - przed końcem 2018 roku.

Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała należy do spółki Tauron Wytwarzanie, która z kolei jest częścią holdingu Tauron Polska Energia. Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

bEshBvyW
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)