Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron zamiast inwestować, kupuje

0
Podziel się:

Spółka Tauron Ciepło, która w październiku wycofała się z projektu budowy nowego bloku energetycznego, kontraktuje odbiór ciepła przez kolejne 10 lat od innych dostawców.

Tauron zamiast inwestować, kupuje
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Spółka Tauron Ciepło, która w październiku wycofała się z projektu budowy nowego bloku energetycznego w swojej elektrociepłowni w Katowicach, kontraktuje odbiór ciepła przez kolejne 10 lat od innych dostawców. Umowy zawarto z elektrociepłowniami Elcho i Będzin.

Umowę z należącą do grupy CEZ Polska Elektrociepłownią Chorzów Elcho zawarto we wrześniu tego roku. Dziś Tauron poinformował natomiast o podpisaniu dziesięcioletniej umowy - na lata 2016-2026 - z Elektrociepłownią Będzin. Porozumienie o wartości blisko 441 mln zł to kontynuacja dotychczasowej współpracy pomiędzy spółkami. Umowa zapewnia bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Sosnowca oraz rozwój rynku ciepłowniczego na tym obszarze._ _

_ - Przygotujemy i zabezpieczymy techniczne możliwości długoletniego odbioru ciepła od Elektrociepłowni Będzin poprzez modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej, a Elektrociepłownia Będzin zwiększy wytwarzanie i sprzedaż ciepła _ - poinformował prezes Tauron Ciepło Henryk Borczyk.

We wrześniu Tauron Ciepło podpisał podobną umowę z chorzowską elektrociepłownią Elcho, zapewniając ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Katowic, Chorzowa, Świętochłowic i Siemianowic Śląskich. Jak informowała w październiku spółka CEZ Polska, umowa z Tauronem jest kontynuacją wieloletniej współpracy między stronami. Ponadto, począwszy od stycznia 2014 r., przez kolejnych 10 lat Elektrociepłownia Chorzów Elcho w ramach nowej umowy dostarczy Tauronowi dodatkowych 170 megawatów nowych mocy cieplnych.

W wyniku umowy Elcho i Taurona możliwe będzie także uzyskanie dofinansowania na budowę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem ciepła sieciowego. Odbiorca, który zdecyduje się na na zwiększenie mocy cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, klimatyzacji lub celów technologicznych, może liczyć na zachęty finansowe, naliczane stosownie do zamówionej nowej lub dodatkowej mocy. Jednocześnie dystrybutor na własny koszt zbuduje nowy lub przystosuje istniejący węzeł, zapewniając odbiorcom dostęp do ciepłej wody sieciowej.

Wiceprezes grupy Tauron Joanna Schmid wskazała, że zawarte przez Tauron Ciepło umowy to kolejny krok prowadzący do zabezpieczenia odpowiednich mocy wytwórczych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. _ - W ten sposób grupa Tauron konsekwentnie realizuje strategię biznesową i wynikający z niej plan zapewnienia dostaw energii, w tym ciepła _ - powiedziała wiceprezes.

Współpraca z Elektrociepłownią Będzin zagwarantuje dostawy ciepła dla części rynku zasilanego obecnie przez tę elektrociepłownię, natomiast pozostała część rynku zostanie zasilona z należącej do Taurona Elektrowni Łagisza.

Rozszerzenie współpracy z będzińską elektrociepłownią jest następstwem odstąpienia od budowy bloku parowo-gazowego o mocy około 135 megawatów w należącym do spółki Tauron Ciepło Zakładzie Wytwarzania Katowice. Przyczyną unieważnienia przetargu na budowę tego bloku był fakt, że ceny zamieszczone w złożonych ofertach znacząco przekraczały zaplanowany budżet.

Spółka zamierzała przeznaczyć na projekt 659,28 mln zł brutto, a w terminie składania ofert zostały złożone trzy ważne oferty, z których najniższa miała wartość prawie 790,3 mln zł brutto. Ostatecznie Tauron zrezygnował z projektu.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)