Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tele-Fonika chce wykorzystać inwestycje na kolei

Tele-Fonika Kable jest największym graczem w Polsce. Prezes Pilch liczy na to, że część z milionowych środków z UE trafi też do spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TF-Kable)
Ryszard Pilch, prezes Tele-Fonika Kable

Tele-Fonika Kable, trzeci producent przewodów i kabli w Europie, liczy że kolejne lata będą dla grupy lepsze. Dziesiątki miliardów złotych inwestowanych w energetykę i kolej powinny wspierać wyniki i pomóc wyjść na prostą, po ostatnich kryzysowych latach. Nie brakuje jednak wielu znaków zapytania.

Wśród kilkunastu graczy liczących się na globalnym rynku, wartym około 160 miliardów dolarów, jest polska Tele - Fonika Kable. Chociaż rodzimy rynek w skali światowej ma niewielki udział, to jednak wartość produkcji kabli i przewodów izolowanych w latach 2012/2013 szacowana była na około 5 mld złotych rocznie.

Prezes Ryszard Pilch, patrząc na najbliższe lata, dostrzega duży potencjał firmy. Według niego w najbliższych miesiącach sprzedaż kabli i przewodów będzie kształtowana przede wszystkim w oparciu o inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową, energetykę i częściowo telekomunikację.

Szansę na rozwój firma upatruje w związku z nową perspektywą finansową UE na lata 2014 - 2020. -_ To nie tylko kolejne możliwości finansowania przedsiębiorstw z dotacji lub zyskujących na znaczeniu środków zwrotnych. To także szansa na trwałe umocnienie potencjału polskiej gospodarki _ - zauważa prezes Pilch. Co ważne z punktu widzenia producentów kabli w 2014 roku nastąpi kumulacja robót kolejowych.

[Spółka](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/spolki-8211;-rodzaje-wady-i-zalety,135,0,2415751.html) liczy na inwestycje kolejowe i energetyczne

Tylko na poprawę stanu linii dla transportu towarowego PKP PLK planuje wydać 6 mld zł. Wprawdzie skuteczność wydawania środków z przeznaczeniem na inwestycje przez PKP była w ostatnim czasie niska, to jednak w najbliższych latach będzie miała do dyspozycji olbrzymie środki. Dodatkowo widać, że dla rządu sprawa wydatkowania środków unijnych stała się priorytetową. Wieloletni Program Inwestycji Kolejowych (WPIK), przewiduje, że w latach 2014-2015 wykonanych zostanie ponad 160 projektów o wartości około 20 mld zł.

Z kolei wyzwaniem, które stoi przed energetyką jest konieczność zdecydowanego, dynamicznego rozwoju sieci kablowej. Warto zauważyć, że tylko PSE planują do 2025 roku inwestycje w sieci elektroenergetyczne w wysokości około 23 mld zł, z czego 9 mld zł wydanych zostanie w latach 2014-2018. Natomiast inwestycje w moce wytwórcze energetyki to też około 100 miliardów złotych.

Tele - Fonika Kable jest też dostawcą wszystkich rodzajów wytwarzania energii odnawialnej, w tym żył izolowanych do kabli średnich napięć wykorzystywanych w energetyce morskiej. - _ Morska energetyka wiatrowa to zawsze złożone projekty inwestycyjne. Wymagające kabli skonstruowanych z uwzględnieniem ekstremalnych warunków eksploatacji. Czyli bardzo atrakcyjny i perspektywiczny sektor rynku, w którym zamierzamy konsekwentnie umacniać swoją pozycję _- przyznaje prezes Pilch.

Wśród nowo realizowanych przedsięwzięć na uwagę zasługuje współpraca technologiczna związana ze zwiększeniem wydobycia ropy naftowej przez koncern Brunei Shell Petroleum. Tele Fonika Kable współpracuje przy okablowaniu zespołów zatapialnych, elektrycznych pomp wielkiej mocy, a następnie ich połączeniu z platformami wydobywczymi. Polski producent dostarcza również niezbędną infrastrukturę kablową do londyńskiego i warszawskiego metra.

Wysokie koszty zagrożeniem dla wyników

Trzeba jednocześnie pamiętać o ryzykach związanych z branżą. Omawiając ten segment przemysłu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że branża kablowa to przemysł o wyjątkowo dużej kapitałochłonności. W zależności od produktu, koszt materiałów związanych z wytworzeniem produktu finalnego może stanowić od 60 do nawet 90 procent jego wartości.

Dodatkowo, nie wiadomo ile pieniędzy ze wspomnianych wcześniej inwestycji trafi akurat do Tele - Fonika Kable. - _ Wobec dużych planowanych inwestycji, jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni, ale nie wiemy ile z nich trafi do nas. Tym bardziej ciężko mówić o prognozowanych wynikach na 2014 rok _ - przyznaje w rozmowie z Money.pl Aleksy Pachwicewicz ,rzecznik prasowy spółki.

Do grupy stworzonej przez Bogusława Cupiała należy 70 procent krajowego rynku produkcji kabli i przewodów izolowanych. Większość, bo aż 66 procent produkcji jest eksportowana do blisko 80 krajów całego świata.

Przez minione 22 lata łączne nakłady inwestycyjne w modernizację i rozwój produkcji osiągnęły poziom blisko 1,1 miliarda złotych. Do Grupy Tele - Fonika Kable należą fabryki Kraków-Wielicka, Kraków-Bieżanów, Bydgoszcz, Myślenice, Szczecin oraz fabryki w Serbii i na Ukrainie. To trzeci producent przewodów i kabli w Europie oraz jeden z największych koncernów w tej branży na świecie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: tele-fonika kable, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz