Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tele-Polska bliżej GPW. Inwestorzy wyłożą 20 mln zł?

0
Podziel się:

Giełdowych graczy zachęcić do tego mają m.in. bardzo optymistyczne prognozy na lata 2013-2015. Grupa narzeka jednak na spadające przychody ze sprzedaży.

wiceprezes Tele-Polska Holding Marek Montoya
wiceprezes Tele-Polska Holding Marek Montoya (mat. prasowe)
bECsGPVh

Giełdowy telekom jest coraz bliżej przejścia z NewConnect na rynek regulowany. Chociaż przez ostatnie cztery lata inwestorzy nie darzyli spółki zaufaniem, Tele-Polska wierzy że uda jej się pozyskać blisko 20 mln zł. Nie przekonują ich nawet bardzo optymistyczne prognozy. W 2015 roku zyski mają wzrosnąć o 60 procent względem szacowanych na koniec tego roku 7,2 mln zł. Na drodze do osiągnięcia założonych celów mogą stanąć spadające dramatycznie szybko stawki rozliczeń międzyoperatorskich.

Debiut na GPW poprzedzi oferta publiczna 10 mln akcji nowej emisji, odpowiadających jednej czwartej dotychczasowego kapitału. Firma oczekuje, że wpływy z tego tytułu wyniosą 18,8 mln zł, które Tele-Polska Holding zamierza przeznaczyć na inwestycje w rozwój bazy abonenckiej, czyli przede wszystkim akwizycję klientów indywidualnych, rozbudowę infrastruktury sieciowej oraz stworzenie centrum przetwarzania danych dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

- _ Środki z emisji wykorzystamy zarówno na współfinansowanie rozwoju obecnej oferty i głębszą penetrację rynku z oferowanymi już usługami, jak również wzbogacenie oferty o nowe produkty. Mając rozproszoną działalność oraz odpowiednie zaplecze techniczne możemy myśleć nie tylko o usługach tradycyjnie kojarzonych z telekomunikacją _ - zaznacza wiceprezes Tele-Polska Marek Montoya (na zdjęciu).

bECsGPVj

KNF zaakceptował prospekt 17 września. Budowa Księgi Popytu dla inwestorów instytucjonalnych rozpocznie się 12 listopada, 14 listopada ustalona zostanie cena emisyjna, zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają od 15 do 21 listopada, a przydział akcji nastąpi do 27 listopada. Oferującym akcje jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska.

- _ Od debiutu na alternatywnym rynku w 2009 roku średnia roczna stopa wzrostu naszych przychodów wyniosła 22 procent, a zysk pomnażaliśmy w średniorocznym tempie 89 procent _ - komentuje Marek Montoya. Chociaż wyniki są bardzo dobre, inwestorzy najwidoczniej nie wierzą w powodzenie biznesu, bo wycena rynkowa przez ostatnie prawie cztery lata prawie się nie zmieniła i dzisiaj przed południem za jeden papier płacono 2,11 zł. Do tego dochodzi rażąco mała aktywność. Przez pierwsze trzy godziny handlu zawarto tylko jedną transakcję obejmującą tylko jedną akcję.

Notowania akcji Tele-Polska na NewConnect od początku 2010 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

A jak radziła sobie firma w pierwszym półroczy tego roku? Grupa wykonała 51,8 procent rocznej prognozy przychodów, wypracowując 101,4 procent przewidywanego zysku netto. Narastające przychody telekomu wyniosły 104,6 mln zł, zysk operacyjny powiększony o amortyzację sięgnął 11,2 mln zł, a zysk netto przekroczył 7,3 mln zł.

bECsGPVp

W 2013 roku TPH, zgodnie z prognozą zarządu, zaksięguje 202,1 mln zł przychodów, wypracowując 7,2 mln zł zysku netto. - _ Przychody grupy będą nieznacznie niższe od tych rozpoznanych w 2012 roku, a to z powodu zmniejszenia stawek rozliczeń międzyoperatorskich, rzutujących w szczególności na obroty segmentu hurtowego. Pamiętajmy, że stawki rozliczeń międzyoperatorskich spadły w lipcu 2013 roku o ponad 90 procent _ - zauważa Montoya.

Wybrane pozycje finansowe prognozowane na lata 2013-2015 (w mln zł)
pozycje finansowe 2013 2014 2015
przychody ze sprzedaży 202,1 229,6 257,8
zysk netto 7,2 7,8 11,5

źródło: Tele-Polska Holding

Członek zarządu podkreśla możliwości wzrostu w oparciu o już rozwijane usługi, jak i nowe produkty, nad którymi pracuje grupa. - _ Chcemy dynamicznie zwiększać sprzedaż usług głosowych do klientów detalicznych oraz kierować do obecnej bazy klientów nowe produkty, nie tylko z obszaru telekomunikacji. Mowa między innymi o wchodzącej w skład holdingu spółki Polska Energia Pro, zajmującej się sprzedażą energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Z myślą o klientach biznesowych chcemy stworzyć w ramach grupy Data Center, co umożliwi nam wzbogacenie oferty o usługę przechowywania danych i szereg rozwiązań związanych z przetwarzaniem w tak zwanej chmurze _ - zapowiada Montoya.

bECsGPVq
Czytaj więcej w Money.pl
Prospekt emisyjny Tele-Polska Holding zatwierdzony Spółka ubiegała się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C, D i E oraz praw do akcji serii E.
Ekspansja Deutsche Telekom. Wydali 500 mln euro na... Telekomunikacyjny gigant kupił za około 500 mln euro spółkę GTS. Czy ten zakup ucina spekulacje na temat zainteresowania firmy Netią?
Nowy szef Orange Polska. Prosto z Etiopii Rada Nadzorcza powołała Bruno Duthoit na stanowisko prezesa największego operatora telefonicznego w Polsce.
bECsGPVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)