Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Terminal Polskiego LNG będzie gotowy na czas

0
Podziel się

Spółka podpisała aneks do umowy w wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu. Wykonawca zobowiązuje się, że obiekt dostanie pozwolenie na użytkowanie do końca 2014 roku.

Rafał Wardziński
Rafał Wardziński (Polskie LNG)
bDIcxSSZ

Polskie LNG podpisało dziś aneks do umowy dotyczącej budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Realizujące inwestycję konsorcjum zobowiązało się w nim, że do końca 2014 roku obiekt będzie gotowy i uzyska pozwolenie na użytkowanie. Podpisanie aneksu okazało się konieczne, bo tempo prac na placu budowy mocno zwolniło.

Na zdjęciu Rafał Wardziński, prezes Polskiego LNG

Terminal powinien być gotowy do końca grudnia 2014 roku, żeby Polskie LNG mogło wywiązać się ze zobowiązań kontraktowych, w tym umów z PGNiG. Podpisany między tymi dwoma podmiotami dokument określa datę ukończenia terminalu do dnia 30 czerwca 2014 roku. Umowa dopuszcza jednak maksymalnie półroczne opóźnienie w oddaniu obiektu do użytku. Teraz Polskie LNG ma gwarancję, że wykonawca skończy terminal na czas. Wykorzysta jednak na budowę dopuszczalny, półroczny margines opóźnienia.

bDIcxSTb

- _ Aneks jest pierwszą i mamy nadzieję, że zarazem ostatnią modyfikacją postanowień kontraktowych, skutkującą zmianą umowy z wykonawcą. Z punktu widzenia zarządzania projektem jego podpisanie było konieczne w celu ograniczenia ryzyk związanych __ z procesem inwestycyjnym, a także zabezpieczeniem pozycji biznesowej i prawnej spółki _- tłumaczy Rafał Wardziński, prezes Polskiego LNG. - _ Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, które gwarantuje narzucenie wysokiego tempa prac i osiągnięcie założonych postępów w realizacji inwestycji _- dodaje.

Oprócz terminu zakończenia prac, w aneksie zostały uregulowane wzajemne roszczenia, które mogą powstać w trakcie realizacji umowy. Wydłużony został też okres odpowiedzialności wykonawcy za ewentualne wady prac w stosunku do terminów wynikających dotychczas z umowy i okres operacyjnego wsparcia po zakończeniu projektu.

W związku z tym budujące terminal firmy dostaną 67,5 miliona euro więcej, niż przewidywała pierwotna umowa. Jak podaje Polskie LNG, to znacznie mniej, niż chciały początkowo, a cenę udało się zbić dopiero po wielu rundach negocjacyjnych.

W sumie firmy budujące terminal dostaną 2,4 miliarda złotych. Wynagrodzenie będzie wypłacane w transzach zgodnie z postępami na placu budowy. Na dzisiaj obiekt gotowy jest w około 65 procentach - wynika z lipcowego raportu wykonawcy.

bDIcxSTh

Umowa na budowę terminalu LNG w Świnoujściu została podpisana 15 lipca 2010 roku. Wykonawca, czyli konsorcjum: SAIPEM S.p.A., SAIPEM S.A., SAMPROGETTI Canada Inc. (obecnie SAIPEM Canada Inc.), TECHINT Compagnia Tecnica Internazionale S.p.A., PBG S.A., PBG Export sp. z o.o. (obecnie PBG Energia sp. z o.o.) zobowiązał się zakończyć inwestycję w niecałe 50 miesięcy, to jest do 30 czerwca 2014 roku. Problemy w nadążaniu z terminami pojawiły się wraz z nadejściem kryzysu w branży budowlanej. Jak podaje Polskie LNG, najgorszy pod tym względem był rok 2012, kiedy 1/3 upadających w Polsce firm działała w branży budowlanej. W tym czasie upadłość ogłosiła Hydrobudowa Polska, jeden z kluczowych podmiotów pracujących na placu budowy terminalu.

Polskie LNG przekonuje, że opóźnienia w budowie _ wynikają także z innych przyczyn zewnętrznych, w tym zmian w otoczeniu regulacyjnym, a także są po części związane z niektórymi działaniami interesariuszy w początkowej fazie realizacji projektu. _

Czytaj więcej w Money.pl
Ekspansja Kazachów. Wejdą też do Polski? Kazachski państwowy koncern paliwowy na razie rozważa wejście na rynki Ukrainy i Turcji. Niewykluczone że spółka weźmie też pod uwagę prowadzenie biznesu w Polsce.
Minister wierzy w dotrzymanie terminu budowy - _ Wszystkie prace na budowie są bardzo zaawansowane _ - zapewnił minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.
Handel gazem. Czeka nas integracja rynków? Taką koncepcję zawiera raport Ośrodka Studiów Wschodnich, przygotowany we współpracy z centrami analitycznymi innych krajów V4, zaprezentowany na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Rafał Wardziński

bDIcxSTC
business news
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)