Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To koniec polskich autobusów? Autosan do likwidacji

0
Podziel się:

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce. Początek jej istnienia sięga 1832 roku. Od kilku lat firma miała jednak poważne problemy finansowe.

To koniec polskich autobusów? Autosan do likwidacji
(Autosan S.A. mat.pras.)
bEUmkMeZ

Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Krośnie ogłosił upadłość likwidacyjną fabryki Autosan z Sanoka. Ustanowiony został też syndyk - poinformował prezes sądu Tomasz Marczuk. Dotychczasowy zarząd, z prezesem Franciszkiem Gaikiem (na zdjęciu), zawiesza działalność. Czy to koniec Autosanu?

Ogłoszenie upadłości nie oznacza likwidacji zakładu, syndyk - jeśli będą zamówienia - będzie mógł kontynuować produkcję. W Autosanie powstają nie tylko autobusy, również m.in. kabiny elektromagnetyczne, części do szynobusów czy elementy dla wojska.

Wniosek o upadłość zgłosił zarząd spółki 19 września. Jak wyjaśniono w wydanym wówczas oświadczeniu, nie było możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Kilka dni później Grupa Sobiesław Zasada, do której należała spółka, poinformowała o sprzedaniu za symboliczną złotówkę pakietu akcji Autosanu Grzegorzowi Tarnawie.

bEUmkMfb

Marczuk dodał, że postanowienie o upadłości jest wykonalne natychmiast. _ - Oznacza to, że syndyk, a został nim Ludwik Noworolski, może już dziś rozpocząć prace. Ogłoszenie upadłości jest też równoznaczne z tym, że zarząd firmy nie może już działać _ - wyjaśnił prezes sądu w Krośnie.

Jak powiedziała przewodnicząca NSZZ _ Solidarność _ w Autosanie, Ewa Latusek, związkowcom zależało na szybkiej decyzji sądu. _ - Liczymy, że może jakoś uda się przetrwać i choć część załogi utrzyma pracę _ - dodała.

Legendarne Autosany znikną z polskich dróg? Firma bankrutuje

  • fot: PB/Wiki
  • fot: Tophie/PB/Wikipedia
  • fot: Kapitel/PB/Wikipedia
  • fot: Lukas 3z/PB/Wiki [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/legendarne-autosany-znikna-z-polskich-drog-firma-bankrutuje-g637718.html) W zakładzie pracowało niespełna 500 osób. Związkowcy z fabryki Autosanu zapowiadają pikietę przed budynkiem byłego właściciela firmy Grupy Sobiesław Zasada w Krakowie. Domagają się wypłaty zaległych części pensji za czerwiec i lipiec. Pikieta odbyć ma się w tym tygodniu.

Syndyk zwróci się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wypłatę zaległych pensji dla załogi za sierpień, wrzesień i październik.

bEUmkMfh

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce. Początek jej istnienia sięga 1832 roku. Od 2001 r. firma projektuje i produkuje elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracuje m.in. z PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Legenda polskich dróg bankrutuje. Koniec Autosanu? Spółka od ponad roku generuje straty. Pracownicy od czterech miesięcy nie dostali pensji.
Kolejny pozew Tigera przeciwko FoodCare. Bokser chce 22 mln zł Tym razem bokser żąda zapłaty wynagrodzenia za okres, kiedy firma FoodCare pomimo zakazów sądowych nadal produkowała, sprzedawała i reklamowała napoje energetyczne Tiger.
Firma w upadłości? Zminimalizuj straty Firmowa kasa jest pusta, masz problem ze spłatą bieżących zobowiązań? Kryzys wymaga zachowania zimnej krwi. Oto sposoby na poradzenie sobie w tym trudnym okresie.
Rockwool Polska rozbudowuje zakłady Inwestycja pochłonęła 100 mln złotych, dzięki niej powstało sto nowych miejsc pracy. Firma należy do duńskiego koncernu.
bEUmkMfC
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)