Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

To nie jest dobry rok dla banku Pekao. Co z dywidendą?

0
Podziel się

Mimo spadających wyników prezes Luigi Lovaglio nie zamierza rezygnować z wypłaty posiadaczom akcji nawet 100 procent zysków.

prezes banku Luigi Lovaglio
prezes banku Luigi Lovaglio
bEroDbFN

Pekao zanotuje spadek zyskowności w całym 2013 roku - zapowiada prezes Luigi Lovaglio (na zdjęciu). Precyzuje przy tym, że należy oczekiwać jednocyfrowej obniżki rentowności. Po trzech kwartałach bank na czysto zarobił 2,06 miliarda złotych, czyli o 6,8 procent mniej niż rok wcześniej.

Wskazówki odnośnie najbliższej przyszłości banku poznaliśmy przy okazji publikacji wyników kwartalnych. Zysk netto grupy spadł w trzecim kwartale do 655,4 mln zł z 798,3 mln zł rok wcześniej. Okazał się on zbliżony do oczekiwań rynku, który szacował, że wyniesie 641,6 mln zł. Mimo to reakcja ze strony inwestorów była jednoznacznie negatywna. Kurs akcji zniżkuje podczas dzisiejszej sesji prawie 2 procent. Towarzyszy temu stosunkowo duża aktywność. Na dwie godziny przed końcem handlu obroty przekraczają wyraźnie 70 milionów złotych.

Dzisiejsze notowania akcji banku Pekao SA na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEroDbFP

Mimo spadku rentowności w porównaniu z zeszłym rokiem, zyski generowane, przez drugi co do wielkości bank w Polsce, są całkiem spore. Jak zapowiada prezes Lovaglio, większość będzie wypłacona akcjonariuszom. - _ Planujemy z zysku osiągniętego w 2013 roku wypłacić dywidendę i może ona być na poziomie maksymalnie dozwolonym przez nadzór _ - informuje Lovaglio. -_ Nie widzę powodów, by nie wypłacać dywidendy. Jesteśmy bankiem z bardzo wysokimi kapitałem _ - dodaje.

Współczynnik wypłacalności na koniec września 2013 roku wynosił 19,4 procent, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 18,9 procent. W październiku Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, informował, że Komisja prawdopodobnie utrzyma zasady podziału zysku osiągniętego w 2013 roku przez ubezpieczycieli i banki na dotychczasowych poziomach, rozważy jednak możliwość przeznaczenia przez banki o wysokich współczynnikach całości zysku na dywidendę.

- _ Pekao, który od początku 2013 roku pozyskał 300 tysięcy klientów detalicznych, w 2014 roku planuje utrzymać tempo ich akwizycji _ - mówi prezes. - _ Powiększenie bazy klientów jest naszym kluczowym celem _. W trzecim kwartale bank pozyskał ich 125,6 tysięcy, czyli o 27 procent więcej niż w drugim kwartale.

Czytaj więcej w Money.pl

bEroDbFV
bEroDbGq
business news
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)