Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

To tu Amazon otworzy swoje centra. Zatrudni na stałe 6 tys. osób

0
Podziel się:

Dzięki inwestycji amerykańskiego giganta powstanie 6 tysięcy miejsc pracy stałych.

To tu Amazon otworzy swoje centra. Zatrudni na stałe 6 tys. osób
(PAP/Rafał Guz)
bECGIrKJ

Dzięki inwestycji amerykańskiego giganta powstanie 6 tysięcy miejsc pracy stałych, a w okresie przedświątecznym nawet 9 tysięcy osób znajdzie zatrudnienie tymczasowe. Firma zainwestuje w Polsce w sumie około 180 mln euro.

Amazon planuje otwarcie trzech centrów logistycznych w Polsce do 2015 roku. Powstaną one w okolicach Wrocławia i Poznania. Ich otwarcia planowane są na sierpień 2014 roku. Kolejne centrum we Wrocławiu zostanie otwarte do połowy 2015 roku.

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Gospodarki, Tim Collins, dyrektor operacyjny Amazona na Europę podkreślił, że nie spodziewał się, że wszystkie formalności związane z inwestycją uda się załatwić tak szybko. _ - Doceniamy współpracę z parterami oraz władzami państwowymi i lokalnymi, dzięki którym plany związane z centrami logistycznymi urzeczywistniły się w tak szybkim czasie _ - powiedział.

bECGIrKL

Janusz Piechociński, minister gospodarki, także nie krył zadowolenia z powodu sprowadzenia amerykańskiego inwestora do Polski. -_ Otwarcie trzech ogromnych centrów logistycznych i stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy jest bez wątpienia kamieniem milowym dla naszego wzrostu gospodarczego _ - powiedział wicepremier.

Zdaniem Sławomira Majmana, prezesa zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, _ decyzja firmy Amazon potwierdza, że Polska jest krajem atrakcyjnym pod kątem inwestycji _.

W poszukiwaniu tańszej siły roboczejWrocławska inwestycja zlokalizowana będzie w Bielanach Wrocławskich, w gminie Kobierzyce. Magazyny będą wynajmowane od firmy Goodman. Poznańskie centrum powstanie w Sadach, w gminie Tarnowo Podgórne. Budynek wynajmowany będzie od Panattoni Europe.Oba zostaną otwarte w 2014 roku.

W 2015 zostanie otwarte kolejne centrum logistyczne w Bielanach Wrocławskich, niedaleko pierwszego budynku firmy Amazon, które również wynajmowane będzie od Panattoni Europe. Każde z nich będzie zajmowało powierzchnię około 95 000 metrów kwadratowych, czyli około 13 boisk piłkarskich.

bECGIrKR

W każdym z centrów powstanie około 2 tysiące stałych miejsc pracy oraz 3 tysiące dodatkowych miejsc pracy dla pracowników tymczasowych w czasie przedświątecznym. W pierwszym etapie zatrudnienia dwa pierwsze centra zatrudnią po 1,2 tysiąca osób. Rekrutacja rozpocznie się w październiku tego roku.

Otwarcie centrów logistycznych firmy Amazon w Polsce związane jest z rosnącym popytem ze strony klientów w Europie. Dzięki temu firma będzie w stanie dotrzymywać terminów dostaw na terenie Europy. Polskie centra logistyczne będą służyły głównie zamówieniom z Amazon.de, a docelowo będą obsługiwać klientów Amazon z całej Europy.

Polski rynek e-commerce nie interesuje Amazona?Firma zaprzeczyła jednak, jakoby otwarcie centrów logistycznych w Polsce wiązało się z uruchomieniem sprzedaży na naszym rynku. To dziwi ekspertów polskiego rynku e-commerce, którzy uważają, że jest on _ łakomym kąskiem _ dla zachodnich graczy. Mimo że na dobre zadomowiło się u nas Allegro, to potencjał na dalsze wzrosty sprzedaży jest ogromny.

- _ Wciąż niewielu Polaków robi zakupy w sieci. Analogiczna sytuacja była z komórkami w latach 90-tych. Mieliśmy mało kart sim per capita i spory potencjał na wzrosty. Po kilku latach dogoniliśmy europejską średnią. Z handlem online jest podobnie. W małych Czechach ludzie kupują więcej wycieczek online niż w Polsce, a Travelplanet.pl, Wakacje.pl i Easygo.pl łącznie mają zapewne mniejsze zyski niż sama czeska Invia _ - porównuje Radosław Tadajewski, prezes Grupy Trinity, specjalista, który zajmuje się analizą transakcji na rynku nowych technologii.

bECGIrKS

Kluczowym powodem decyzji firmy Amazon była lokalizacja Polski oraz bliskie połączenia kraju z kluczowymi rynkami. Oprócz centrów logistycznych w Polsce, Amazon planuje otwarcie dwóch takich obiektów także w Czechach oraz siedziby firmy na Europę w Pradze. Ponadto, firma zapewnia, że nie ma planów zamknięcia jakiegokolwiek z pozostałych centrów logistycznych firmy Amazon funkcjonujących w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl

bECGIrLm
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)