Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Toyota bije rekord. 10 milionów sprzedanych aut

0
Podziel się:

Zyski Toyoty w tym okresie również były rekordowo wysokie - były prawie dwukrotnie wyższe niż w poprzednim roku obrachunkowym.

Akio Toyoda
Akio Toyoda (Moto "Club4AG" Miwa/CC BY 2.0/flickr)
bEIRSBat

Toyota, którego dyrektorem generalnym jest Akio Toyoda (na zdjęciu) jako pierwszy koncern motoryzacyjny na świecie sprzedała w ciągu 12 miesięcy ponad 10 milionów samochodów osobowych, konkretnie 10,13 milionów. Są to ogłoszone wczoraj dane za rok obrachunkowy zakończony 31 marca.

Zyski Toyoty w tym okresie również były rekordowo wysokie - wyniosły 1,82 biliona jenów (17,9 miliardów dolarów ), czyli były prawie dwukrotnie wyższe niż w poprzednim roku obrachunkowym (962 miliardy jenów).

Na obecny rok obrachunkowy (do 31 marca 2015 roku) Toyota prognozuje zyski wysokości 1,78 biliona jenów (17,5 miliardów dolarów). Producent przyznał, że na zyskach w pierwszym kwartale odbiła się m.in. kara wysokości 1,2 miliard dolarów, zapłacona w ramach ugody z amerykańskim resortem sprawiedliwości za ukrywanie informacji o wadach niektórych modeli.

bEIRSBav

Na rok obrachunkowy kończący się 31 marca 2015 r. Toyota ponownie prognozuje sprzedaż przekraczającą 10 milionów samochodów - konkretnie 10,25 miliona. Toyota wciąż utrzymuje się na pozycji lidera w globalnej sprzedaży aut. Jej największymi konkurentami są General Motors i Volkswagen.

Przez siedemdziesiąt lat General Motors utrzymywał pierwszą pozycję na rynku. Utracił ją dopiero w 2008 roku na rzecz japońskiego koncernu. W 2011 roku natomiast GM na chwilę odzyskał pozycję lidera, gdy produkcja Toyoty zahamowana została po trzęsieniu ziemi i tsunami w północno-wschodniej Japonii.

Zarówno General Motors jak i Toyota w ostatnich latach mają problemy z masowymi reklamacjami. W marcu w związku z wypuszczeniem na rynek 10 milionów wadliwych aut, Toyota zobowiązana została do zapłaty 1,2 miliarda dolarów kary.

Afera wybuchła w 2010 roku, kiedy producentowi zwrócono pierwsze wadliwe samochody. Wówczas, firma starała się zamieść problem pod dywan, nie informując publicznie o skali reklamacji. Kara zasądzona przez amerykańskie władze jest jak do tej pory największą tego typu nałożoną na producenta samochodów w Stanach Zjednoczonych. W 2009 i 2010 roku Toyota wypuściła na rynek 10 milionów wadliwych samochodów, w tym Camry - najlepiej sprzedającego się modelu w Stanach Zjednoczonych.

bEIRSBaB

Także w marcu główny konkurent Toyoty, General Motors poinformował, że w pierwszym kwartale 2014 roku wyda nawet 300 milionów dolarów na serwis reklamowanych modeli. Wtedy firma poinformowała o reklamacji prawie półtora miliona aut. W lutym firma General Motors wezwała do serwisu 1,6 miliona samochodów. Defekty stacyjki, które prowadziły m.in. do wyłączania silnika w czasie jazdy mogły być przyczyną śmiertelnych wypadków - problemem zajmują się obecnie rządowe komisje w Stanach Zjednoczonych.

W związku z defektami stacyjek GM jest także pozywany w wielu procesach cywilnych. Kilka tygodni temu koncern zwrócił się do amerykańskiego sądu, by zabronił rozpatrywania pozwów o odszkodowanie, jeśli nie mają związku z wypadkiem śmiertelnym i uszczerbkiem na zdrowiu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIRSBaW
toyota
business news
prosto z firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)