Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Toyota wciąż liderem globalnego rynku sprzedaży aut

0
Podziel się:

Korporacja poinformowała dziś, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy sprzedała 2,58 mln sztuk, wyprzedzając swoich największych rywali General Motors i Volkswagena.

Akio Toyoda, dyrektor generalny Toyoty
Akio Toyoda, dyrektor generalny Toyoty (Moto "Club4AG" Miwa/CC BY 2.0/flickr)

Koncern samochodowy, którego dyrektorem generalnym jest Akio Toyoda (na zdjęciu) po pierwszym kwartale wciąż utrzymuje się na pozycji lidera w sprzedaży samochodów. Korporacja poinformowała wczoraj, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy sprzedała 2,58 mln sztuk, wyprzedzając swoich największych rywali General Motors i Volkswagena - napisał brytyjski Guardian.

W pierwszym kwartale amerykański GM zdołał sprzedać 2,42 mln aut. Niemiecki Volkswagen natomiast 2.4 mln sztuk. Sprzedaż Toyoty w pierwszym kwartale wzrosła o 6 procent porównując do analogicznego okresu poprzedniego roku. W tym czasie sprzedaż aut General Motors wzrosła o 2 procent, a Volkswagena natomiast o 6 procent.

Największy zysk w pierwszym kwartale Toyota odnotowała w Japonii, gdzie nagły wzrost sprzedaży związany był z nałożeniem nowego podatku, obowiązującego od pierwszego kwietnia. Według Toyoty, sprzedaż wzrosła także w całej Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Południowej i Afryce.

Toyota i General Motors ścigają się o pozycję lidera w sprzedaży aut na świecie. Jak na razie japoński koncern jest na pierwszym miejscu, sprzedając w zeszłym roku 9,98 milionów sztuk. GM sprzedał w 2013 roku 9,71 milionów aut. Toyota zapowiada, że w tym roku chce osiągnąć wynik przekraczający 10 milionów samochodów. Byłby to historyczny rekord.

Przez siedemdziesiąt lat General Motors utrzymywał pierwszą pozycję na rynku. Utracił ją dopiero w 2008 roku na rzecz japońskiego koncernu. W 2011 roku natomiast GM na chwilę odzyskał pozycję lidera, gdy produkcja Toyoty zahamowana została po trzęsieniu ziemi i tsunami w północno-wschodniej Japonii.

Zarówno General Motors jak i Toyota w ostatnich latach zmagają się z masowymi reklamacjami. W marcu w związku z wypuszczeniem na rynek 10 milionów wadliwych aut, Toyota zobowiązana została do zapłaty 1,2 miliarda dolarów kary.

Afera wybuchła w 2010 roku, kiedy producentowi zwrócono pierwsze wadliwe samochody. Wówczas, firma starała się zamieść problem pod dywan, nie informując publicznie o skali reklamacji. Kara zasądzona przez amerykańskie władze jest jak do tej pory największą tego typu nałożoną na producenta samochodów w Stanach Zjednoczonych. W 2009 i 2010 roku Toyota wypuściła na rynek 10 milionów wadliwych samochodów, w tym Camry - najlepiej sprzedającego się modelu w Stanach Zjednoczonych.

Także w marcu główny konkurent Toyoty, General Motors poinformował, że w pierwszym kwartale 2014 roku wyda nawet 300 milionów dolarów na serwis reklamowanych modeli. Wtedy firma poinformowała o reklamacji prawie półtora miliona aut. W lutym firma General Motors wezwała do serwisu 1,6 miliona samochodów. Defekty stacyjki, które prowadziły m.in. do wyłączania silnika w czasie jazdy mogły być przyczyną śmiertelnych wypadków - problemem zajmują się obecnie rządowe komisje w Stanach Zjednoczonych.

W związku z defektami stacyjek GM jest także pozywany w wielu procesach cywilnych. Wczoraj koncern zwrócił się do amerykańskiego sądu, by zabronił rozpatrywania pozwów o odszkodowanie, jeśli nie mają związku z wypadkiem śmiertelnym i uszczerbkiem na zdrowiu.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/35/m297251.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/usterka;w;prawie;2;mln;toyot;koncern;chce;je;sprawdzic,195,0,1477059.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Usterka w prawie 2 mln Toyot. Koncern chce je sprawdzić
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m292215.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/nowa;fabryka;volkswagena;lokalizacja;pod;poznaniem;nie;taka;pewna,158,0,1465246.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Volkswagen buduje zakład pod Poznaniem?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m292215.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowa;fabryka;volkswagena;pod;poznaniem;beda;produkowac;craftera,161,0,1463457.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowa fabryka Volkswagena pod Poznaniem. Będą produkować Craftera
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m294278.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/toyota;sprzedala;25;tysiecy;aut;w;polsce,99,0,1454947.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Toyota sprzedała 25 tysięcy aut w Polsce
toyota
business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)