Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg. Kto wyremontuje tory w Chorzowie?

0
Podziel się:

Wykonawcy mogą zgłaszać swoje oferty do 11 września. Realizację inwestycji przewidziano na 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Tadeusz Freisler, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.
Tadeusz Freisler, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.
bEsinsCt

Przetarg na remonty torów tramwajowych wzdłuż odcinków ul. Gliwickiej w Katowicach oraz ul. Wolności w Chorzowie ogłosiły Tramwaje Śląskie. To ostatnie postępowanie w związku z unijnym projektem modernizacji infrastruktury tramwajowej w sześciu miastach regionu.

W ciągu ostatniego roku spółka Tramwaje Śląskie przeprowadziła już kilkanaście dużych przetargów, m.in. na remonty łącznie ponad 40 km torowisk, zakup 30 nowych tramwajów i modernizację 75 starych. Pierwsze odcinki torowisk zostały już wyremontowane (m.in. w Bytomiu i Zabrzu), na tory sukcesywnie wyjeżdżają też zmodernizowane wagony.

Obecny przetarg na remont torów objął m.in. ponad 1,5-kilometrowy odcinek dwutorowego wydzielonego torowiska wzdłuż ul. Gliwickiej w Katowicach (od. ul. Lisa do granicy z Chorzowem). Tą mocno zniszczoną trasą kursuje m.in. jedna z ważniejszych linii tramwajowych w aglomeracji katowickiej - nr 7. Łączy ona obecnie Katowice ze Świętochłowicami, a historycznie i docelowo - po odbudowaniu fragmentu torów w Bytomiu - także z centrum tego miasta.

bEsinsCv

Pozostałe odcinki linii nr 7 od centrum Katowic zostały już wyremontowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat w ramach przebudowy ul. Gliwickiej lub zbudowane od nowa - w 1994 r., wraz z budową Drogowej Trasy Średnicowej. Obecnie przebudowywane są też tory tej linii m.in. na całej długości w Chorzowie (ponad 2,1 km).

Drugim objętym przetargiem odcinkiem torowiska kursują tramwaje linii nr 9 - łączącej Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską i Bytom. Tylko połowa tego ok. 1,3-kilometrowego odcinka - wbudowanego w chorzowską ul. Wolności - jest dwutorowa. Układ ten ma zostać zachowany po zakończeniu prac.

Ostatnim elementem tego przetargu będzie przebudowa przejazdu przez tory tramwajowe linii nr 7 przecinające katowicką ul. Bracką. Ta przelotowa dwujezdniowa ulica przechodzi w podobną ul. Bocheńskiego, łącząc po zachodniej stronie centrum miasta główne ciągi komunikacyjne Katowic - ul. Chorzowską, Drogową Trasę Średnicową (Al. Reńców) i autostradę A4. Obecny przejazd przez tory tramwajowe - wyłożony granitową kostką - jest mocno zniszczony. Samochody zwalniają spowalniając ruch.

Wykonawcy chcący wystartować w postępowaniu obejmującym te trzy zadania mogą zgłaszać swoje oferty do 11 września. Realizację inwestycji przewidziano na 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

bEsinsCB

Planowana wartość całego unijnego projektu (modernizacja infrastruktury oraz remont i zakup nowych tramwajów, a w Tychach trolejbusów) to niespełna 652 mln zł netto (801 mln zł brutto). Dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko to ok. 385 mln zł, 59 proc. kosztów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy dworzec PKP w Krakowie na przełomie roku Obiekt będzie zlokalizowany pod peronami na trzech poziomach. W holu głównym znajdą się m. in. kasy biletowe, centra obsługi klienta, miejskie punkty informacyjne, bankomaty, kafejki i kioski prasowe.
Infosys BPO Poland do końca roku zatrudni 200 osób Firma w lipcu otrzymała zezwolenie na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Specjalizuje się w usługach dla biznesu z zakresu m.in. finansów i księgowości i obsługi procesów logistycznych.
Spędzili noc poza domem w powodu... rury Na domniemany pocisk natrafiono podczas remontu chodnika pomiędzy dwoma blokami mieszkalnymi. Miejsce zabezpieczyła policja, która wskazała na konieczność ewakuacji mieszkańców.
bEsinsCW
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)