Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Grupa Żywiec
12.02.2014 10:39

Trudny rok dla producentów piwa. Żywiec podał wyniki

W ostatnim roku skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży spadły o ponad 50 milionów złotych, a zysk z działalności operacyjnej o prawie 100 milionów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Żywiec)

Spadają wyniki finansowe Grupy Żywiec - czytamy w opublikowanym dziś raporcie rocznym grupy. Na koniec 2013 roku skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży spadły w porównaniu z rokiem 2012 o ponad 50 milionów złotych, a zysk z działalności operacyjnej zmniejszył się w tym czasie o prawie 100 milionów. 2013 rok nie był łatwy dla branży piwnej w Polsce - przyznaje spółka, której prezesem jest Guillaume Duverdier (na zdjęciu).

W 2013 roku spółka miała 3,503 mld złotych skonsolidowanych przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, podczas gdy rok wcześniej było to 3,565 mld. Z kolei skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej wyniósł 273 mln złotych (wobec 370 mln w roku poprzednim).

_ Na sprzedaż miała wpływ wciąż niepewna sytuacja makroekonomiczna, wzrost kosztów, a także niekorzystna pogoda w pierwszej połowie roku oraz późne rozpoczęcie sezonu piwnego _ - czytamy w komunikacie spółki.

To właśnie dlatego Żywiec szacuje, że rynek piwny w 2013 roku skurczył się w porównaniu z 2012 rokiem, kiedy Polacy wypili 37,9 mln hektolitrów piwa.

Grupa Żywiec sprzedała w zeszłym roku ponad 11,1 mln hektolitrów piwa. To nieco mniej, niż rok wcześniej, kiedy wartość ta wyniosła 11,57 mln hektolitrów.

Spółka wskazuje też, że z powodu niekorzystnej sytuacji na rynku konsumenci częściej sięgali po piwa najtańsze. Mimo to Grupie udało się zwiększyć sprzedaż flagowego produktu, czyli piwa Żywiec, o 4 proc., a Żywca Portera - o 7 proc.

W tym czasie wzrosła też sprzedaż produkowanego przez Żywca piwa Desperados Red, a także dystrybuowanych przez spółkę piw Paulaner i Guinness. O 15 proc. zwiększył się eksport.

Zobacz, jak radził sobie Żywiec na giełdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy:

* *

Grupa Żywiec jest jednym z największych producentów piwa w Polsce, m. in. m.in. Żywca, Warki, Heinekena i Tatr7. W sumie jest właścicielem 26 marek piw, które produkuje w pięciu browarach. Zatrudnia prawie 40 tys. osób i generuje 0,3 proc. PKB Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

2013 nie był łatwy dla branży piwnej w Polsce.

Tagi: Grupa Żywiec, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz