Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TVP pozbawia etatów. Dla dobra pracowników?

0
Podziel się:

Część dziennikarzy, charakteryzatorzy, montażyści i graficy trafią do zewnętrznej spółki. Pracę i wynagrodzenie mają zagwarantowane przez rok. Później muszą sobie jakoś radzić.

TVP przenosi pracowników do zewnętrznych spółek, żeby zakładali</br>własne biznesy - tłumaczy logikę Telewizji Polskiej</br>rzecznik prasowy Jacek Rakowiecki
TVP przenosi pracowników do zewnętrznych spółek, żeby zakładali</br>własne biznesy - tłumaczy logikę Telewizji Polskiej</br>rzecznik prasowy Jacek Rakowiecki (VIPHOTO/East News)
bESTTZPF

TVP podpisała umowę z firmą Leasing Team, która 1 lipca przejmie cztery grupy zawodowe zatrudnione dotychczas w spółce: charakteryzatorów, montażystów, grafików i część dziennikarzy.

Outsourcing obejmie pracowników i współpracowników Telewizji Polskiej, łącznie około czterysta osób. Po przejściu do wyłonionej w przetargu firmy pracownicy będą mieli zagwarantowaną pracę i wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości przez rok. Będą oni realizowali zadania zlecone przez Telewizję Polską za pośrednictwem przedstawicieli Leasing Team, którzy nie będą mieli wpływu na treść i formę programów. Przeniesieni pracownicy będą realizować zadania na terenie Telewizji Polskiej i korzystać ze sprzętu spółki.

Celem outsourcingu jest - jak podkreślił rzecznik prasowy telewizji Jacek Rakowiecki - zachęcenie przeniesionych pracowników do zakładania własnej działalności. Pracownicy, którzy się na to zdecydują, mają otrzymać premie oraz ofertę współpracy bezpośrednio z TVP na podstawie umowy biznesowej.

bESTTZPH

Przeciwko outsourcingowi protestują związkowcy. W ocenie związku zawodowego _ Wizja _ przeniesienie pracowników do firmy zewnętrznej jest niezgodne z prawem i stanowi próbę przerzucenia na pracowników obowiązku uiszczania opłat na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczek na podatki od wynagrodzeń. _ Uchylanie się przez obywateli od wnoszenia obligatoryjnych opłat abonamentowych jest piętnowane na wszystkich antenach TVP, zaś zarząd TVP równocześnie uchyla się od publicznoprawnych płatności z tytułu zatrudnienia i pracy profesjonalistów niezbędnych dla realizacji ustawowych celów i zadań telewizji publicznej _ - podkreślili związkowcy w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, do którego zwrócili się o pomoc.

Telewizyjna _ Solidarność _ skierowała z kolei list do premiera Donalda Tuska. Związkowcy bardzo krytycznie ocenili w nim stosunek premiera do mediów publicznych. Jak podkreślili, _ sprawą szczególnie bulwersującą i niezrozumiałą _ jest brak przyzwolenia rządu na ustanowienie nowego systemu finansowania mediów publicznych. _ _

_ Sytuacja jest tak dramatyczna, że doprowadziła zarząd Telewizji Polskiej do wymyślenia całkowicie irracjonalnej próby pozbycia się ogromnej części załogi za pomocą bardzo liberalnej techniki outsourcingu _ - czytamy w liście _ Solidarności _ do premiera zamieszczonej na stronie związku.

Czytaj więcej w Money.pl

bESTTZPN
bESTTZQi
business news
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)