Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczyciel KUKE z najwyższym wynikiem w historii

0
Podziel się:

- Zakładamy, że rok 2014 będzie dla nas jeszcze lepszy i jak na razie idziemy zgodnie z planem - podkreśla w rozmowie z Money.pl Dariusz Poniewierka, prezes zarządu KUKE S.A.

Dariusz Poniewierka, prezes KUKE S.A
Dariusz Poniewierka, prezes KUKE S.A (KUKE S.A.)

Rok 2013 przyniósł zdecydowaną poprawę wyników finansowych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). W dużej mierze miała na to wpływ sytuacja eksporterów, którzy zwłaszcza w pierwszej połowie wspomnianego roku wykorzystali rosnący popyt zagraniczny. _ - Zakładamy, że rok 2014 będzie dla nas jeszcze lepszy i jak na razie idziemy zgodnie z planem - _ podkreśla w rozmowie z Money.pl Dariusz Poniewierka, prezes zarządu KUKE S.A.

- _ Jest lepiej, jeśli porównywać wyniki z dwóch pierwszych miesięcy tego roku z analogicznym okresem roku ubiegłego, kiedy mieliśmy jeszcze w polskiej gospodarce dość głębokie spowolnienie _- tłumaczy dla Money.pl prezes Poniewierka. Zaznacza, że KUKE obserwuje wzrost zarówno w ubezpieczeniach krajowych, jak i eksportowych.

Firma podała w komunikacie, że wartość ubezpieczonego przez korporację obrotu eksportowego w 2013 roku była najwyższa w historii firmy i wyniosła 14,26 mld zł, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem. - _ Na pierwszą połowę 2013 r. przypadł najtrudniejszy okres osłabienia koniunktury w naszej gospodarce, ze względu na to, że popyt krajowy przestał napędzać gospodarkę. Wymusiło to na przedsiębiorstwach szereg dostosowań, szczególnie w zakresie poszukiwania nowych rynków zbytu. Z okresu stagnacji wyszliśmy dzięki rosnącemu eksportowi polskich towarów i usług, który mogliśmy ubezpieczać _ - wyjaśnia Dariusz Poniewierka.

Łączna wartość przychodów ze składek (pochodzących zarówno z segmentu ubezpieczeń komercyjnych, jak i działalności KUKE S.A. gwarantowanej przez Skarb Państwa) wyniosła 141,27 mln zł, czyli była o 62 proc. wyższa niż w roku 2012. Korporacja wypracowała w zeszłym roku zysk netto w wysokości 4,05 mln zł (wobec 8,30 mln zł straty w 2012 roku).

W ubiegłym roku bardzo dobrze prezentowały się wyniki z działalności gwarantowanej przez Skarb Państwa. Przypis składki wyniósł 97,72 mln zł, czyli 120 proc. więcej w stosunku do roku 2012. Szczególnie wysoką dynamikę wzrostu przychodów ze składek zanotowano w ubezpieczeniach kontraktów i kredytów eksportowych o okresie spłaty 2 i więcej lat (wzrost o 673 proc.). Wzrost składki w zakresie tej działalności związany jest przede wszystkim ze wzrostem ilości zawartych umów ubezpieczenia oraz wartości ubezpieczonych obrotów.

Zawarte przez KUKE w 2013 r. umowy ubezpieczenia w tym zakresie dotyczyły kredytów udzielanych przez banki komercyjne z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Uzbekistanu i Danii, przeznaczonych m.in. na finansowanie kontraktów eksportowych na dostawę maszyn i urządzeń energetycznych, środków transportu, maszyn i urządzeń metalurgicznych oraz hutniczych, maszyn dla przemysłu spożywczego, maszyn i urządzeń górniczych, maszyn i urządzeń rolniczych oraz realizację usług remontowo-budowlanych i dostawę statków, a także kredytu dostawcy związanego z realizacją kontraktu eksportowego na dostawę wyrobów przemysłu stalowego do Ukrainy.

Wyższe niż w roku poprzednim (wzrost o 16 proc.), były również składki z ubezpieczeń kontraktów eksportowych od ryzyka nierynkowego, realizowanych w kredycie poniżej 2 lat. _ Ten wzrost oznacza, że duża liczba polskich eksporterów, firm dużych i małych, otrzymało ochronę korporacji. Kredyt poniżej 2 lat to podstawowy segment polskiego eksportu _- podkreśla Dariusz Poniewierka.

W przypadku działalności komercyjnej, w ramach której ubezpieczane są zarówno należności krajowe jak i eksportowe, korporacja odnotowała 2 proc. wzrost przypisu składki, która wyniosła 43,55 mln zł wobec 42,80 ml zł w roku 2012. Największy udział we wzroście składek miały ubezpieczenia należności kontrahentów zagranicznych.

Najczęściej firma ubezpieczała obrót eksportowy do Niemiec (20,3 proc.), Rosji (11,1 proc.), Ukrainy (7,9 proc.), Białorusi (7,2 proc.). Udział krajów Unii Europejskiej wyniósł 62,5 proc., zaś krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - 20,4 proc. Sytuacja w państwach wschodnich, szczególnie niepokoje na Ukrainie, może wpłynąć na te proporcje? - _ Wszystkie dane wskazują, że eksport do Rosji oraz na Ukrainę spadł i nie ma co oczekiwać szybkiego odwrócenia tej sytuacji - _ stwierdza w rozmowie z Money.pl Dariusz Poniewierka.

Z drugiej strony ubezpieczyciele czasem cieszą się, gdy jest źle. _ - Wcale nie dlatego, że przychodzi nam wypłacić więcej odszkodowań, tylko dlatego, że wzrasta świadomość ubezpieczeniowa - firmy zaczynają się obawiać, że mogą nie dostać zapłaty za eksportowany towar. Więcej przedsiębiorców zaczyna się więc ubezpieczać. Więc może pojawić się większy popyt na ubezpieczenia. I pojawia się - _ mówi dla Money.pl prezes KUKE.

Czytaj więcej w Money.pl

ubezpieczenia
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)