Notowania

dss
13.01.2014 14:18

Ugoda DSS i Covec. Dostaną 11 milionów

Dolnośląskie Surowce Skalne zawarły z chińską firmą Covec ugodę, na mocy której strony zrzekły się wszystkich wzajemnych roszczeń. Na konto DSS wpłynęło 11 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DSS mat.pras.)
Rafał Abratański, członek zarządu DSS

Dolnośląskie Surowce Skalne zawarły z chińską firmą Covec ugodę, na mocy której strony zrzekły się wszystkich wzajemnych roszczeń wynikających z zawartych w latach 2010-2011 umów na podwykonawstwo i dostawy kruszyw oraz betonów na budowę odcinków A i C autostrady A2.

Covec wycofał z sądu swoje roszczenia względem DSS w wysokości 92 mln zł. Obie spółki uzgodniły również, iż w przyszłości nie będą wszczynać nowych sporów sądowych w sprawie powyższych umów. W wyniku ugody DSS otrzymał 11 mln zł.

- _ Dzięki temu DSS znacząco przybliżył się do zawarcia układu i całkowitego wyjścia na prostą - unikamy wieloletnich procesów sądowych, których wynik byłby niepewny, a zyskujemy realne środki, które wpłynęły już na rachunek DSS _- wyjaśnia Rafał Abratański, członek Zarządu DSS.

Udziałowcy spółki bardzo pozytywnie zareagowali na wieść o ugodzie. Akcje spółki rosły dziś nawet o 20 procent.

Notowania DSS w ostatnim miesiącu

DSS przejął wykonanie odcinka autostrady A2 po tym, jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozwiązała umowę z chińską firmą Covec, która nie wywiązywała się z kontraktu. Niestety DSS nie miał doświadczenia w realizacji takich kontraktów i poległ - ogłosił upadłość likwidacyjną, która z czasem została zmieniona na układową. DSS kontynuuje swoją podstawą działalność w postaci dostaw kruszcu na budowy i na tym zarabia.

Jak zapewnia Rafał Abratański, spółka działa na wielu frontach, by poprawić swoją sytuację. - _ Od zmian w modelu biznesowym, czyli powrotu do działalności podstawowej, poprzez istotne zmiany w sferze produkcyjnej i sprzedażowej, integrację operacyjną grupy i oszczędności kosztowe, aż po działania prawne mające na celu odzyskanie środków należnych DSS i KKSM _- dodaje tłumaczy.

Skonsolidowane przychody DSS wyniosły po trzech kwartałach 2013 roku 92,2 mln zł. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy zeszłego roku grupa wypracowała dodatni wynik EBITDA w wysokości 1,4 mln zł. Mimo to ze względu na wysokie koszty finansowe wynikające z utworzenia rezerw na potencjalne odsetki należne wierzycielom strata netto grupy po trzech kwartałach 2013 r. wyniosła 64,9 mln zł.

- _ W przypadku firm znajdujących się w upadłości i przechodzących gruntowną restrukturyzację główną pozycją wynikową obrazującą ich kondycję jest EBITDA. W naszym przypadku, pomimo bardzo trudnej sytuacji na rynku w ubiegłym roku, była ona po trzech kwartałach dodatnia. Równocześnie warto pamiętać, że z chwilą uprawomocnienia się układów w obu spółkach lub ewentualnie zawarcia ugód pozasądowych, rezerwy na potencjalne odsetki należne wierzycielom zostaną rozwiązane do wysokości zobowiązań ustalonych w ramach tych procesów _ - zapewnia Rafał Abratański.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: dss, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz