Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
26.02.2014 17:32

Umowa ZUS z Asseco. "Nie ma podstaw do jej kwestionowania"

Członek rady nadzorczej ZUS uspokaja, że przy wartej 600 mln zł umowie nie doszło do złamania prawa zamówień publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Traczyk/East News)

Biorąc pod uwagę dostępne dokumenty przetargowe oraz opinie prawników nie ma podstaw, by kwestionować wartą 600 mln zł umowę na system informatyczny dla ZUS, którą Zakład zawarł z Asseco - powiedział dziś członek rady nadzorczej ZUS Jeremi Mordasewicz (na zdjęciu).

Aktualizacja 19:04

_ - W świetle dokumentów, które posiadamy, oraz wyników kontroli nie ma podstaw do kwestionowania umowy zawartej z Asseco Poland _ - powiedział tuż po zakończeniu posiedzenia rady nadzorczej ZUS Mordasewicz. Dodał, że opinie prawne, które otrzymała rada Zakładu, stwierdzają, że prawo nie zostało złamane.

_ - Natomiast muszę przyznać, że w świetle dostępnych informacji dziennikarze mieli podstawę do przypuszczenia, że mogło zostać naruszone prawo zamówień publicznych _ - zaznaczył.

Przed dwoma tygodniami szef rady nadzorczej ZUS Marek Bucior zwrócił się do prezesa Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychUbezpieczeń Społecznych o przedstawienie pisemnej informacji dotyczącej doniesień medialnych, w których pojawiły się sugestie dotyczące nieprawidłowości w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS.

_ Fakty _ TVN informowały wówczas, że przy ubiegłorocznym przetargu w ZUS mogło dojść do złamania prawa. Dziennikarze stacji ustalili, że dwie osoby z Asseco, dwie z ZUS oraz osoba pracująca w Urzędzie Zamówień Publicznych, który nadzoruje takie przetargi, zasiadały w radzie nadzorczej jednej z fundacji. _ Fakty _ podały także, że wymagania przetargowe ZUS były tak precyzyjne, że dotyczyły nawet doświadczenia i wykształcenia 87 specjalistów. W rezultacie do przetargu przystąpiła tylko jedna firma - Asseco Poland - i wygrała.

ZUS zamieścił wtedy na swojej stronie internetowej dokumentację przetargową. Zawierała ona całą historię przetargu, począwszy od stycznia 2013 r., kiedy powołano komisję przetargową, do października zeszłego roku, kiedy ZUS podpisał umowę z Asseco, a informację o udzieleniu zamówienia ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Mordasewicz powiedział, że rada nadzorcza przeanalizowała dokumenty przetargowe i wynika z nich, że umowa przyniosła korzyści ZUS w postaci niższej ceny usług, mimo iż poszerzono zakres usług i zwiększono poziom kar umownych za niedotrzymanie parametrów.

Dodał, że obecnie w ZUS prowadzone są inne kontrole, na wyniki których należy poczekać. _ - Kontrakty na obsługę, utrzymanie i rozwój systemu informatycznego ZUS są kontrolowane przez Urząd Zamówień Publicznych, Najwyższą Izbę Kontroli oraz KPRM. Ostateczne wyniki tych kontroli pokażą, czy przypadkiem te instytucje czegoś nie znajdą. My (rada nadzorcza - red.) nic takiego dziś nie znaleźliśmy _ - powiedział.

Wskazał też, że podczas środowego posiedzenia rada nadzorcza zwróciła się do prezesa ZUS, by wdrożył w Zakładzie procedury, jakie obowiązują pracowników służby cywilnej, ale z uwzględnieniem specyfiki ZUS. Chodzi m.in. o badanie możliwości konfliktu interesów przy wybieraniu osób odpowiedzialnych za dane projekty.

Jak poinformował w środę rzecznik NIK Paweł Biedziak, Izba prowadzi w ZUS dwie kontrole. _ - W ramach dorocznej kontroli budżetowej Izba sprawdza, jak zorganizowano i przeprowadzono w ZUS przetarg na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI). NIK rozpoczęła też kontrolę przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do realizacji zadań wynikających z ustawy (z 6 grudnia 2013 r.), która zmieniła dotychczasowe zasady funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce _ - napisał w komunikacie.

KSI to główny system informatyczny ZUS, dzięki któremu są m.in. naliczane renty i emerytury. Przetarg na utrzymanie KSI wygrała firma, która w połowie lat 90. zbudowała system i od tego czasu wygrywała przetargi na jego utrzymanie.

W ramach kontroli NIK sprawdzi m.in., czy przetarg spełniał kryteria bezstronności, a także czy zawarta umowa gwarantuje efektywne funkcjonowanie KSI.

_ - Kontrolerzy NIK dotarli już w ZUS do wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących zarówno przetargu na utrzymanie KSI, jak i przetargu dotyczącego modernizacji KSI w związku z wprowadzanymi zmianami funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce. Dokumenty te są obecnie poddawane wnikliwej analizie _ - podkreślił Biedziak.

Czytaj więcej w Money.pl
ZUS żąda wyjaśnień odnośnie przetargu za 600 mln złotych To reakcja przewodniczącego rady nadzorczej Marka Buciora na zalecenia kancelarii premiera z jesieni 2013 roku.
Przetarg w ZUS. Doszło do złamania prawa? ZUS będzie musiał wyjaśnić, czy zachowano standardy przy przetargu na system informatyczny - powiedział członek rady nadzorczej Zakładu Jeremi Mordasewicz, odnosząc się do doniesień TVN.
Korzystne zmiany w zamówieniach publicznych Posłowie w większości pozytywnie wypowiadają się o proponowanej przez rząd noweli. Jednak zmiany powinny iść dalej - przekonują.
Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz