Notowania

pkn
04.05.2015 12:29

Unipetrol sfinalizował przejęcie czeskiej rafinerii

Prezes PKN zapowiada pełną integrację w ramach czeskiej grupy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen/mat.pras.)
Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen

Unipetrol - czeska spółka zależna PKN Orlen - sfinalizował przejęcie 32,45 procent udziałów Ceska Rafinerska od włoskiego koncernu ENI, podał Orlen.

"W ramach transakcji Unipetrol przejął od ENI pakiet akcji stanowiący 32,445 procent kapitału zakładowego tej spółki, co z już posiadanymi aktywami stanowi 100 procent akcji i kapitału zakładowego" - czytamy w komunikacie.

Po uzyskaniu zgody na koncentrację na poziomie europejskim i w Czechach, w czwartek nastąpiło przelanie ustalonej kwoty za akcje, pomniejszonej o wypłaconą wcześniej udziałowcom część zysków z lat ubiegłych (retained earnings), w wysokości około 24 mln euro.

"Przejęcie pełnej odpowiedzialności za spółkę CŒeska Rafinérska zmieni model biznesowy z rafinerii procesingowej, zarządzanej przez udziałowców, w zakład w którym kontrolować będziemy wszystkie procesy. Dzięki temu uzyskamy oczekiwaną poprawę efektywności. Teraz możemy skoncentrować się na optymalizacji i pełnej integracji aktywów w ramach grupy Unipetrol" - powiedział prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

W związku z finalizacją transakcji zawarto z Rosneft Oil Company drugi aneks do umowy na dostawy ropy naftowej do Unipetrol RPA, który przewiduje zwiększenie wolumenów dostaw ropy naftowej typu REBCO do Unipetrol RPA o ok. 120 tys. ton miesięcznie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 roku 106,83 mld zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: pkn, eni, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz