Notowania

Przejdź na

UOKiK zakazał przejęcia Energi. Teraz PGE chce...

- Myślimy o tym bardzo poważnie. Z punktu widzenia PGE Energa jest interesująca - powiedział Krzysztof Kilian zapytany, czy Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana pakietem mniejszościowym Energi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Stefan Maszewski/REPORTER)
na zdjęciu: Krzysztof Kilian, prezes PGE

Niespełna trzy lata temu do przejęcia kontroli nad Energą przez Polską Grupę Energetyczną nie dopuścił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z wypowiedzi prezesa PGE Krzysztofa Kiliana wynika, że jest ona zainteresowana nabyciem pakietu mniejszościowego w ofercie publicznej gdańskiej spółki.

- _ Myślimy o tym bardzo poważnie. Z punktu widzenia PGE Energa jest interesująca _ - powiedział Kilian zapytany, czy Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana pakietem mniejszościowym Energi w IPO spółki.

- _ Na pewno by to nam pomogło, bo mamy długą pozycję (w wytwarzaniu energii), ponad 20 TWh musimy umiejscowić na rynku, poza naszymi klientami _ - dodał prezes PGE.

Oferta publiczna Energi zaplanowana jest jeszcze na ten rok. Ma objąć do 141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki. Nie będzie towarzyszyć jej emisja nowych akcji.

Po ofercie Skarb Państwa nie będzie mógł sprzedawać kolejnych akcji Energi przez okres 180 dni. Państwo zatrzyma dla siebie 207.040.000 akcji Energi. Pracownicy koncernu będą mieć 15,8 procent spółki, a ich akcje nie będą objęte zakazem sprzedaży.

Konsorcjum oferujących, współprowadzących księgę popytu i menedżerów oferty wycenia akcje gdańskiego koncernu energetycznego Energa w szerokim przedziale od 6,4 do 9,6 miliarda złotych - wynika z raportów analitycznych, do których dotarła PAP.

Miało być przejęcie Energi przez PGE, ale...

Warto przypomnieć, że PGE nie pierwszy raz wykazuje zainteresowanie Energą. Pod koniec września 2010 roku zarząd PGE podpisał ze Skarbem Państwa umowę zakupu akcji Energi. Grupa zaoferowała wówczas za 84,2-procentowy pakiet akcji ponad 7,5 miliarda złotych. 20 października 2010 roku PGE złożyła wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Energą do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- _ Po przeanalizowaniu wyników badań otoczenia konkurencyjnego łączących się spółek oraz zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami podmiotów bezpośrednio związanych z rynkiem, na którym działają, prezes UOKiK wydała decyzję zakazującą przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną kontroli nad spółką Energa _ - tak brzmiał jednak wydany w styczniu 2011 roku komunikat UOKiK.

Zdaniem UOKiK, połączenie posiadającej silną pozycję na rynku grupy PGE ze spółką Energa, skutkowałoby utworzeniem podmiotu, który niezależnie od konkurentów i kontrahentów dyktowałby warunki sprzedaży i ustalał ceny energii. Zapłaciliby za to wszyscy odbiorcy, także konsumenci.

Polska Grupa Energetyczna skorzystała z przysługującego jej prawa i 28 stycznia 2011 roku odwołała się od decyzji UOKiK, ale niespełna półtora roku później Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził ustalenia Urzędu. W uzasadnieniu ustnym wyroku sąd przychylił się do stanowiska Urzędu i w całości potwierdził decyzję UOKiK.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: polska grupa energetyczna, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, ipo, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz