Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

URE zmienia rynek gazu w Polsce

0
Podziel się:

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki określił, które grupy komercyjnych odbiorców gazu mogą być zwalniane z obowiązku taryfowania.

Marek Woszczyk
Marek Woszczyk (Reporter)
bECGrMZh

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (Marek Woszczyk, na zdjęciu) określił, które grupy komercyjnych odbiorców gazu mogą być zwalniane z obowiązku taryfowania przy wprowadzaniu poszczególnych progów obliga gazowego.

Wprowadzenie w życie 30-proc. obliga gazowego spowoduje, że z obowiązku przedkładania taryf mogą zostać zwolnione przedsiębiorstwa z koncesjami na obrót gazem do odbiorców końcowych podłączonych do sieci, zużywających min. 25 mln m sześc. rocznie, a także przedsiębiorstwa energetyczne kupujące gaz _ na potrzeby wykonywania działalności w zakresie przesyłania, dystrybucji, magazynowania, skraplania lub regazyfikacji gazu ziemnego _.

_ Decyzje indywidualne o zwolnieniu z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia będą wydawane po dniu wejścia w życie obowiązku sprzedaży gazu ziemnego na giełdzie towarowej wszystkim przedsiębiorstwom energetycznym posiadającym koncesje na obrót paliwami gazowymi lub obrót gazem ziemnym z zagranicą na ich wniosek _ - poinformował URE.

bECGrMZj

Zwolnienie z obowiązku zatwierdzania taryf dla pozostałych grup komercyjnych odbiorców gazu będzie uwarunkowane zwiększeniem, w kolejnych latach, obowiązku publicznej sprzedaży gazu wysokometanowego do poziomu 40 proc., a następnie 55 proc. gazu wprowadzonego do sieci przesyłowej.

Po zwiększeniu obliga gazowego do 40 proc. zwolnienie może objąć dużych odbiorców gazu wysokometanowego (tj. odbiorców zużywających powyżej 2,5 mln m3 gazu rocznie), natomiast po wprowadzeniu obliga na poziomie 55 proc. (przy jednoczesnym rozwoju pozagiełdowego hurtowego rynku gazu) - pozostałych odbiorców przyłączonych do sieci gazu wysokometanowego, nie będących gospodarstwami domowymi.

Senat przyjął 12 lipca nowelizację Prawa energetycznego. Zgodnie z nowelizacją, obligo gazowe w wysokości 30 proc. zacznie obowiązywać w momencie wejścia jej w życie. W wersji przyjętej przez Sejm od 1 stycznia 2014 r. miało ono wzrosnąć dalej, do 50 proc., a od 1 lipca 2014 r. do docelowego poziomu 70 proc. Senat przyjął jednak poprawkę zgłoszoną przez czterech senatorów, która zakłada, że od początku do końca 2014 r. obligo będzie wynosić 40 proc., a od 1 stycznia 2015 r. będzie wynosić 55 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Uwolnienie cen gazu nastąpi pod warunkiem... Uwolnienie cen gazu dla dużych odbiorców od lipca 2013 roku.
Największa obniżka cen gazu w historii. To już pewne - _ Decyzja URE jest ostatnim krokiem w trudnej wspinaczce, którą rozpoczęliśmy ponad półtora roku temu _ - podkreśla minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Z końcem roku zmienią się ceny gazu i prądu? Batalia o niższe rachunki za energię elektryczną dopiero się rozpoczyna. Urząd Regulacji Energetyki dziś ma ogłosić o ile spadną ceny gazu.
bECGrMZK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)