Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwaga pasażerowie! PKP Intercity likwiduje pociągi

0
Podziel się:

Od niedzieli PKP Intercity likwiduje pociągi kategorii EuroCity i ekspresy. Nie oznacza to, że znikną one z oferty.

Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity
Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity (Pawel Skraba/REPORTER)
bEUmNFTp

Od niedzieli PKP Intercity likwiduje pociągi kategorii EuroCity i ekspresy. Nie oznacza to, że znikną one z oferty. Nadal będą kursować, ale jako Express InterCity. Według kolejarzy nie spowoduje to wzrostu cen biletów. Od niedzieli będzie również obowiązywał nowy rozkład jazdy *- * * *poinformował prezes PKP Intercity Janusz Malinowski.

Obecnie firma posiada cztery kategorie pociągów: EuroCity, Express InterCity, Express i TLK. Od niedzieli trzy pierwsze będą połączone w jedną - Express InterCity, a TLK pozostaną bez zmian. _ - Zmiana nie wpłynie na ceny biletów, ale pociągi Express InterCity i TLK mają się docelowo różnić standardem usług i czasem przejazdu - _wyjaśnił Marcin Celejewski, członek zarządu PKP Intercity do spraw handlowych. Co się zmieni? Przykładowo pasażerowie dotychczasowych ekspresów od niedzieli będą dostawać poczęstunek, którego do tej pory nie było w cenie biletów.

To nie koniec zmian. Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski poinformował, że od niedzieli będzie obowiązywał nowy, wakacyjny rozkład jazdy. W związku z tym przewoźnik uruchomi 69 dodatkowych pociągów, głównie do miejscowości turystycznych, jak Kołobrzeg, Hel, Zakopane, czy Wisła. _ - Zarezerwowaliśmy u zarządzającej infrastrukturą spółki PKP PLK dodatkowe trasy na piątki i niedziele, więc jeśli w danym pociągu nie będzie już miejsc, to będziemy mogli podstawić kolejny, który pojedzie kilka-kilkanaście minut później _ - wyjaśnił prezes.

bEUmNFTr

Malinowski obiecuje, że od niedzieli - dzięki zakończonym remontom niektórych linii kolejowych - część pociągów przewoźnika pojedzie szybciej. Krócej niż do tej pory potrwać ma podróż ze Śląska nad morze, ze stolicy nad morze, czy z Warszawy do Olsztyna. Pociągi na tych trasach zyskają od kilku minut do nawet dwóch godzin. Pasażerowie muszą się jednak liczyć z utrudnieniami na trasach, gdzie prace jeszcze trwają. Są to np. linie Wrocław-Poznań, czy Kraków-Rzeszów.

Od niedzieli przewoźnik zlikwiduje również te połączenia, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem wśród pasażerów. Chodzi o pięć pociągów: TLK _ Esperanto _ Warszawa - Białystok - Warszawa, TLK _ Józef Czechowicz _ Warszawa - Lublin - Warszawa. TLK _ Żeglarz _ Łódź Kaliska - Gdynia Główna - Łódź Kaliska, TLK _ Wanda _ Kraków - Wrocław, TLK _ Żeromski _ Warszawa - Kielce - Warszawa.

Część pociągów będzie kursować w innych godzinach, niż do tej pory, niektóre pojadą zmienionymi trasami, część będzie kursowała w skróconej relacji. W niedzielę i poniedziałek na największych polskich dworcach pojawią się pracownicy PKP Intercity, którzy będą udzielać pasażerom informacji, przewoźnik wydrukował też 150 tys. ulotek.

Spółka PKP Intercity (początkowo jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) powstała 1 września 2001 roku w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. 2 stycznia 2008 roku przekształcona została w spółkę akcyjną.

bEUmNFTx

Finanse PKP Intercity na czerwono

Z zestawień spółki wynika, że w 2012 roku z usług przewoźnika skorzystało 600 tysięcy osób mniej niż rok wcześniej. Po ujawnieniu tych informacji Janusz Malinowski tłumaczył, że złożyło się na to kilka przyczyn. _ - To są częste zmiany rozkładów jazdy, remonty i inwestycje w sieci _- wymienił.

W zeszłym roku PKP Intercity odnotowało około 9,2 mln zł straty. Spółka systematycznie poprawia swoje wyniki finansowe. W 2010 r. PKP Intercity odnotowało ponad 136,2 mln zł straty, a w 2011 r. było to już 22,4 mln zł straty. Władze spółki prognozują, że przewoźnik nie odnotuje straty lub zamknie rok z zyskiem najwcześniej w 2014 r. Według nich 2013 rok prawdopodobnie spółka również zamknie na minusie; przy niesprzyjających okolicznościach strata może sięgnąć nawet 100 mln zł.

bEUmNFTS
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)