Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Vistal Gdynia bliżej giełdy. Chce podwoić moce produkcyjne

0
Podziel się:

Obecny portfel zleceń producenta konstrukcji stalowych obejmuje kontrakty o łącznej wartości około 276 mln zł. Najważniejsze rynki grupy to: Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia.

prezes Vistal Gdynia, Ryszard Matyka
prezes Vistal Gdynia, Ryszard Matyka (Vistal Gdynia)

Już jutro Vistal Gdynia upubliczni prospekt emisyjny. Producent wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie jeszcze przed końcem roku. Środki z emisji zamierza przeznaczyć m.in. na finansowanie rozwoju.

_ - Cieszymy się z zatwierdzenia naszego prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego i planujemy niezwłocznie rozpocząć ofertę publiczną _ - zapowiada Ryszard Matyka, prezes zarządu Vistal Gdynia. - _ Ś __ rodki z emisji zamierzamy przeznaczyć m.in. na finansowanie realizacji strategii rozwoju, co w połączeniu z realizowanym obecnie programem inwestycyjnym _ _ pozwoli nam na dalsze zwiększenie skali wykonywanych projektów. Jesteśmy w trakcie finalizacji uruchomienia unikalnego zakładu w basenie Morza Bałtyckiego, który podwoi nasze moce produkcyjne. Tym samym będziemy mogli realizować największe i najbardziej skomplikowane konstrukcje stalowe dla czołowych rynkowych graczy _ - zapowiada prezes. Obecny portfel zleceń grupy obejmuje kontrakty o łącznej wartości około 276 mln zł.

_ - Kompleksowa oferta i dywersyfikacja działalności umożliwiła nam obecność w wielu segmentach rynkowych, w Polsce i na świecie (w tym na rynkach o wysokiej barierze wejścia, takich jak rynki skandynawskie czy rynek niemiecki), dzięki czemu jesteśmy bardziej odporni na wahania koniunktury. Działamy w bardzo perspektywicznych segmentach, takich jak np. rynek offshore, czyli wykonawstwo platform wiertniczych i wydobywczych, urządzeń do podwodnego wydobycia ropy i gazu, morskich wież wiatrowych i statków służących do obsługi platform _- tłumaczy Ryszard Matyka.

Vistal systematycznie zwiększa udział eksportu w sprzedaży, przede wszystkim do krajów skandynawskich. W efekcie w pierwszym półroczu stanowiła ona 58 procent przychodów wobec 42 procent przed rokiem 9 procent w 2011 roku. Najważniejsze rynki grupy to: Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia. Grupa skutecznie pozyskuje także kontrakty w Holandii oraz Niemczech.

Wybrane dane finansowe Vistal Gdynia (w mln zł)
wybrane dane finansowe I półrocze 2013 I półrocze 2012 zmiana %
przychody ze sprzedaży 131,8 119,5 10,30%
EBITDA 17,5 10,7 63,60%
wynik netto 6,2 3,7 67,60%

źródło: Vistal Gdynia SA

W pierwszym półroczu spółka odnotowała ponad 10-procentową dynamikę przychodów w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, co było związane z pozyskaniem prestiżowych kontraktów na rynkach zagranicznych, a w konsekwencji znaczącym wzrostem sprzedaży eksportowej. Najważniejsze z wymienionych wyżej kontraktów to umowa na budowę konstrukcji top-side platformy wiertniczej Edvard Grieg dla kontrahenta z Norwegii oraz umowa na wytworzenie konstrukcji stalowej mostu w miejscowości Gryllefjord w Norwegii.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)