Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

W Kompanii Węglowej zalegają miliony ton węgla

0
Podziel się:

W wyjściu na prostą ma pomóc projekt restrukturyzacji na lata 2013-2015. Obejmuje on głównie dwie nierentowne kopalnie.

prezes Joanna Strzelec - Łobodzińska
prezes Joanna Strzelec - Łobodzińska (Kompania Węglowa)
bEshQarV

Największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej po pierwszych sześciu miesiącach roku miał ponad 100 mln zł straty. Druga połowa roku nie zapowiada się lepiej. Kompanii Węglowej ciąży dekoniunktura na rynku węgla oraz zalecenia europejskie dotyczące ograniczania produkcji energii z tego surowca. Restrukturyzacja przynoszących straty kopalń _ Piekary _ i _ Brzeszcze _ przyniesie skutki?

Na przykopalnianych zwałach Kompanii Węglowej leży około 6 mln ton niesprzedanego surowca, a średnie ceny węgla energetycznego w odniesieniu do ubiegłego roku spadły w pierwszym półroczu o ponad 10 procent.

- _ Jeżeli w tym roku, przy obecnych cenach węgla, w znaczący sposób pozbędziemy się zapasów, to całoroczny wynik i tak będzie ujemny _ - powiedziała prezes KW Joanna Strzelec - Łobodzińska. _ - Jeśli jednak będziemy sprzedawali je w sposób stopniowy i umiarkowany, wynik operacyjny powinien być w okolicach zera _ - dodała.

bEshQarX

Spółkom węglowym ogółem nie sprzyjają też europejskie zalecenia w kwestii ekologii, dotyczące drastycznego ograniczenia wykorzystywania węgla w produkcji energii. Pojawiły się także wątpliwości o to, czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przestanie finansować węgiel. Domagają się tego międzynarodowe organizacje pozarządowe (m.in. 350.org, CEE Bankwatch Network i WWF), zajmujące się ochroną klimatu.

Zgodnie z raportem CEE Bankwatch Network, między 2006 a 2011 rokiem, kiedy obowiązywała obecna polityka energetyczna EBOR, kwota udzielanych przez niego rocznie pożyczek dla węgla wzrosła z 60 do 262 milionów euro. Pożyczki dla inwestycji w paliwa kopalne stanowiły w tym okresie 48 procent.

Inne najważniejsze publiczne instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy czy Europejski Bank Inwestycyjny przyjęły w ostatnich miesiącach znaczące obostrzenia dla finansowania szkodliwych dla klimatu inwestycji węglowych.

W rozmowie z Money.pl rzecznik prasowy Kompanii Węglowej zaprzeczał jednak korzystaniu z jakiejkolwiek pomocy ze strony rządu czy tego typu instytucji. - _ Jeżeli korzystamy z kredytu bankowego lub emitujemy obligacje to na normalnych zasadach rynkowych _ - mówi Zbigniew Madej.

bEshQasd

Zarząd spółki przygotował projekt programu dostosowawczego na lata 2013-2015. Częścią programu jest restrukturyzacja przynoszących straty kopalń Piekary i Brzeszcze. Zarząd Kompanii przeniósł z początkiem sierpnia części górników z tych zakładów do innych kopalń oraz cały czas ogranicza wydobycie.

Projekt spotkał się jednak z negatywną opinią działających w Kompanii Węglowej związków zawodowych. Zdaniem Jarosława Grzesika z górniczej Solidarności przenoszenie pracowników z jednej kopalni do drugiej to próba sztucznego przerzucenia kosztów z jednego zakładu do drugiego. - _ W dłuższej perspektywie na pewno nie rozwiąże żadnego problemu _ - mówi związkowiec.

W odpowiedzi na zarzuty związkowców usłyszeliśmy, że: - _ Jeżeli w kopalni Brzeszcze wydobywa się o połowę węgla mniej niż dwa lata temu, a załoga jest taka sama, to połowa pracowników jest zbędna. My jednak ich nie zwalniamy, tylko przenosimy do innych kopalń _ - tłumaczy Zbigniew Madej. - _ Z kolei wydobycie w Piekarach przynosi straty większe niż ubiegłoroczny zysk Kompanii, czyli ponad 170 mln zł. Wydobycie do tego spada i kończy się złoże. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Kompania Węglowa szykuje się na protesty? Zarząd spółki, na którego czele stoi Joanna Strzelec-Łobodzińska, przygotował projekt programu dostosowawczego na lata 2013-2015, zakładający m.in. głęboką restrukturyzację kopalń Brzeszcze i Piekary.
Kompania Węglowa przenosi pracowników Stu pracowników kopalni Piekary zostało z początkiem sierpnia skierowanych do pracy w kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu.
Kompania Węglowa zamknie kopalnie? Spółka planuje restrukturyzację kopalń Brzeszcze i Piekary, zakładającą m.in. przeniesienie części załogi oraz niektórych urządzeń.
bEshQase

Kompania Węglowa po półroczu ma ponad 100 mln zł straty netto

03.09. Krynica (PAP) - Kompania Węglowa po półroczu ma ponad 100 mln zł straty netto - poinformowała dziennikarzy prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Spółka podtrzymuje plan emisji pięcioletnich obligacji o wartości 1,3-1,5 mld zł.

_ Po pierwszym półroczu mamy ponad 100 mln zł straty netto. Jeżeli w tym roku, przy tych cenach węgla, w znaczący sposób pozbędziemy się zapasów, to całoroczny wynik będzie również ujemny _ - powiedziała.

_ Jeśli jednak będziemy sprzedawali je w sposób stopniowy i umiarkowany, wynik operacyjny powinien być w okolicach zera _ - dodała.

bEshQasf

Spółka podtrzymuje plany emisji obligacji pięcioletnich o wartości 1,3-1,5 mld zł.

_ Powinno do niej dojść do połowy października, taki mamy deadline _ - poinformowała prezes.

bEshQasy
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)