Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W wieku 100 lat zmarł Edji Toyoda, twórca ekspansji Toyoty

0
Podziel się:

To właśnie pod jego kierownictwem w latach 70. i 80. dokonała się światowa
ekspansja japońskiego producenta samochodów.

W wieku 100 lat zmarł Edji Toyoda, twórca ekspansji Toyoty
(AP/Fotolink/East News)
bEshLSIB

Były szef koncernu Toyota, Edji Toyoda, zmarł dziś - ogłosił koncern. To właśnie pod jego kierownictwem w latach 70. i 80. dokonała się światowa ekspansja japońskiego producenta samochodów.

Toyoda, urodzony w rodzinie założycieli koncernu, był kolejno dyrektorem wykonawczym (w latach 1967-1982), a potem prezesem zarządu (1982-1992), stojąc na czele firmy łącznie przed 25 lat.

_ - Był promotorem ekspansji Toyoty za granicę _ - podkreślił rzecznik firmy. Za jego rządów japoński producent podpisał porozumienie o współpracy z amerykańskim konkurentem - General Motors, mówiące o założeniu wspólnych zakładów w Kalifornii. W 1984 roku zakłady te zaczęły produkować pierwsze tototy _ made in America _.

bEshLSID

W późniejszych latach Toyota rozpoczęła produkcję własnych aut w stanie Kentucky w USA oraz w Kanadzie. W tym samym czasie zaczęła wytwarzać samochody w Europie - w Wielkiej Brytanii.

Kiedy Toyoda stanął na czele firmy, wytwarzała ona 800 tys. aut rocznie, niemal wyłącznie w Japonii. Kiedy zaś ostatecznie odszedł z zarządu - w 1994 roku - produkcja wynosiła ponad 4,6 mln aut, z czego 735 tys. powstawało w Ameryce Północnej, a ponad 100 tys. w Europie.

Firma założona 1926 roku jako Toyoda Automatic Loom Works Ltd, w 2008 roku pobiła General Motors pod względem sprzedaży, stając się numerem jeden na świecie w branży samochodowej. W 2011 roku utraciła to miejsce, ale odzyskała je w 2012 r. dzięki wzrostowi sprzedaży na niemal wszystkich rynkach, szczególnie w USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Masowe usterki w autach. Toyota wzywa do... Priusy z wadliwym elementem sprzedawane są na całym świecie, a lexusy w USA i Japonii.
Toyota za darmo usunie usterkę. Yaris, Rav4... Toyota Motor Corporation poinformowała w środę o możliwej usterce wyłącznika opuszczania szyb w modelach yaris, auris, corolla i RAV4.
Toyota Yaris Hybrid-R - dla ekologa-wariata Nie lubimy propagowania ekologii. Czemu? To proste - cierpi na tym prawdziwa motoryzacja pełna...
bEshLSJe
nowe samochody
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)