Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ważna sprzedaż w Mercor. Spółka spłaci długi i zainwestuje

0
Podziel się:

Mercor nie będzie się już zajmować oddzieleniami przeciwpożarowymi. Na transakcji ma zarobić 221 milionów złotych.

Krzysztof Krempeć, prezes Mercor S.A.
Krzysztof Krempeć, prezes Mercor S.A. (mateirały prasowe)
bEshKaPV

Spółka Mercor S.A. podpisała przedwstępną umowę sprzedaży działalności związanej z oddzieleniami przeciwpożarowymi. Zarobi na tym 221 milionów złotych. Biznes ma kupić międzynarodowa grupa Assa Abloy. - _ Dzięki sprzedaży pozyskamy środki finansowe na spłacenie istotnej części zadłużenia bankowego i realizację naszych nowych planów biznesowych _ - tłumaczy decyzję prezes Krzysztof Krempeć.

Transakcja będzie podzielona na dwa etapy. Najpierw Mercor S.A. przeniesie do spółki zależnej Mercor HD SKA Pion Oddzieleń Przeciwpożarowych, działającą w Czechach i na Słowacji spółkę Hasil i 55-procentowy pakiet udziałów w spółce Mercor Ukraina. W drugim etapie całość zostanie sprzedana grupie Assa Abloy.

Żeby sfinalizować sprzedaż, strony mają zamiar podpisać umowę przyrzeczoną do 23 grudnia tego roku, a Mercor HD SKA będzie miała jeszcze możliwość przedłużenia terminu na realizację umowy o kolejne dwa miesiące.

bEshKaPX

Za pieniądze ze sprzedaży spółka Mercor chce spłacić część zadłużenia bankowego (na ten cel pójdzie około 60 milionów złotych) i zainwestować w pozostałe piony produktowe. Co najmniej 50 procent środków chce też przeznaczyć na wypłatę dywidentdy lub skup akcji spółki.

Spółka w roku obrotowym 2012/2013 (liczonym od kwietnia 2012 do marca 2013) miała prawie 250 milionów złotych przychodów wobec niecałych 230 w poprzednich dwunastu miesiącach. W tym czasie strata netto spółki zmniejszyła się prawie 84 milionów złotych do niecałych 40.

- _ Rozpoczęliśmy nowy rok obrotowy bardzo dobrym poziomem nowo pozyskanych zamówień. Ich wartość przekroczyła ubiegłoroczny poziom o 1,2 mln zł. Istotną część kwietniowych zamówień stanowią realizacje na terenie nieruchomości komercyjnych, w sektorze produkcyjnym i przemysłowym zarówno w Polsce jak i na rynkach zagranicznych _- mówił pod koniec maja Krzysztof Krempeć. Od kwietnia do czerwca spółka wypracowała 3,77 miliona złotych zysku zysk netto - o 200 tysięcy złotych więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zobacz, jak Mercor w ciągu ostatnich sześciu miesięcy radził sobie na warszawskiej giełdzie:

bEshKaQd

Mercor jest największym w Polsce podmiotem działającym w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Z kolei Assa Abloy to grupa istniejąca od 1994, która w 70 krajach i zatrudnia 43 tysiące pracowników. Została sklasyfikowana na 78. miejscu w rankingu najbardziej innowacyjnych firm na świecie, przygotowanym przez magazyn _ Forbes _.

Czytaj więcej w Money.pl
TVN chce sprzedać obligacje za niemal pół miliarda euro TVN Finance Corporation III AB, spółka zależna TVN, zamierza zaoferować papiery o wartości nominalnej 430 milionów euro i terminie zapadalności w 2020 roku.
PKP pracuje nad prywatyzacją spółki. Prezes podał termin _ - PKP SA planuje sprzedanie udziałów w TK Telekom w przyszłym roku _- poinformował prezes PKP SA i szef całej Grupy PKP Jakub Karnowski.
LOT nie wystąpi po pomoc od resortu skarbu Plan restrukturyzacji PLL LOT zakładał, że spółka może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Prezes firmy podkreślał jednak, że zrobi wszystko, by wsparcie właściciela było jak najmniejsze.
bEshKaQy
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)