Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wi-Fi w pociągach. Koleje Mazowieckie planują kolejne modernizacje taboru

0
Podziel się:

Nowa inwestycja to nie jedyny kontrakt podpisany przez spółkę w ostatnim czasie.

Czesław Sulima, członek zarządu KM
Czesław Sulima, członek zarządu KM (Koleje Dolnośląskie)
bETwAnhN

Regionalny przewoźnik kolejowy z Mazowsza podpisał umowę na gruntowną modernizację swojego taboru. Spółka wyda na to ponad 210 milionów złotych. W pociągach pojawi się m.in. internet bezprzewodowy, klimatyzacja oraz system informacji audio-wizualnej. Nie jest to jednak pierwsza tak duża inwestycja firmy zarządzanej m.in. przez Czesława Sulime (na zdjęciu).

Koleje Mazowieckie podpisały kontrakt ze spółką Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki na modernizację 27 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jego wartość opiewa na 210,2 milionów złotych brutto. Projekt w 59 procentach jest współfinansowany ze środków funduszu spójności Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace mają zostać zakończone 30 listopada 2015 roku.

Pociągi zostaną zmodernizowane na poziomie utrzymania P5, co oznacza, że ich kompleksową naprawę.

bETwAnhP

-_ Naprawa na poziomie utrzymania P5, to kompleksowa modernizacja zespołu trakcyjnego, w którym wymienione zostaje właściwie wszystko. Stara pozostaje tylko rama, dlatego też można powiedzieć, że pociąg jest w zasadzie nowy _ - poinformowało Money.pl biuro prasowe kolei mazowieckich.

Skala poziomu modernizacji oznaczana w ten sposób może różna. Rozpoczyna się ona od P1 i kończy na P5. Im wyższy numer, tym ilość prac jest większa. Prace na poziomie P1 to czynności sprawdzające oraz monitoring przed wyjazdem pociągu na linie.

Umowa zakłada m.in. montaż klimatyzacji w kabinie maszynisty, wymianę silników na asynchroniczne i modernizację układu napędowego. Większość udogodnień będzie jednak służyć pasażerom. Zastosowany zostanie system drzwi odskokowo - przesuwnych, system informacji auto-wizualnej, monitoring przedziałów pasażerskich oraz toaleta w obiegu zamkniętych. Pierwszy raz w pociągach Kolei Mazowieckich pojawią się urządzenia do udostępniania bezprzewodowego internetu (Wi-Fi).

_ - Od czasu powstania kolei mazowieckich 10 lat temu w zakładach w Mińsku spółka przeprowadziła ponad 300 napraw taboru. Obecny kontrakt jest największym z dotychczasowych - _komentuje decyzję Czesław Sulima, członek zarządu i dyrektor eksploatacyjny spółki Koleje Mazowieckie.

bETwAnhV

Modernizacja 27 pociągów to nie jedyna w ostatnim czasie inwestycja Kolei Mazowieckich. Dwa lata temu podpisały one kontrakt o podobnej wartości.

- _ W 2012 roku Koleje Mazowieckie podpisały z konsorcjum firmy Newag umowę na kompleksową modernizację 34 zespołów trakcyjnych. Wartość inwestycji wyniosła prawie 273 mln zł brutto. Zmodernizowane pojazdy zostały wprowadzone do eksploatacji w 2013 roku _- poinformowali Money.pl przedstawiciele spółki.

W 2011 roku Newag zakończył modernizację 23 pociągów, która kosztowała 105 mln złotych.

- _ Wśród ważniejszych inwestycji kolei mazowieckich w nowy tabor znajduje się zakup w 2011 roku 16 czterowagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych za ponad 75 mln euro netto oraz zakup 11 sztuk nowych elektrycznych lokomotyw za 206,3 mln złotych brutto _ - dodano.

bETwAnhW

Czytaj więcej w Money.pl

bETwAniq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)