Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje pgnig
27.10.2014 22:15

Wielka inwestycja PGNiG. Spółka wyda...

- Zaangażowanie w cztery nowe złoża w Norwegii ma dla nas szczególne znaczenie - deklaruje Mariusz Zawisza, prezes PGNiG.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały PGNiG)
Mariusz Zawisza, prezes PGNiG

PGNiG Upstream International AS, spółka zależna PGNiG, podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS dotyczącą zakupu udziałów w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, wraz z prawami i obowiązkami z szeregu umów dotyczących złóż.

Cena zakupu wynosi 1 950 milionów NOK (koron norweskich), czyli 996 milionów złotych - poinformowała PGNiG w komunikacie.

- _ Zaangażowanie w cztery nowe złoża w Norwegii ma dla nas szczególne znaczenie. Po pierwsze, oznacza to natychmiastowy wzrost produkcji poza granicami kraju o około 60 procent. Po drugie, transakcja pozwoli nam utrzymać zwiększony poziom wydobycia ropy przez co najmniej dziesięć lat. Po trzecie, spodziewamy się szybkiego okresu zwrotu z tej inwestycji, a to dobra wiadomość dla akcjonariuszy _ - powiedział cytowany w komunikacie Mariusz Zawisza, prezes PGNiG.

W komunikacie podano również, że pakiet to udziały w 6 koncesjach obejmujących złoża produkcyjne Morvin (udział 6 proc.), Vilje (24,243 proc.), Vale (24,243 proc.) oraz złoże w fazie zagospodarowania Gina Krog (8 proc.). Wydobycie z tych złóż w 2014 roku w części przypadającej na spółkę zależną PGNiG jest szacowane na poziomie ok. 320 tys. ton ropy oraz 90 mln m sześc. gazu ziemnego (tj. ok. 8 tys. baryłek ekwiwalentu ropy na dobę).

Rezerwy wydobywalne złóż ropy (72 proc.) i gazu (28 proc.) przypadające na przejęte udziały kształtują się na poziomie 33 mln boe, tj. baryłek ekwiwalentu ropy. Zgodnie z danymi operatorów, produkcja z wyżej wymienionych złóż będzie średnio kontynuowana przez okres najbliższych 14 lat.

_ - Nabycie udziału w czterech złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym stanowi element realizacji strategii Grupy PGNiG i pozwoli na dalszy wzrost wydobycia węglowodorów. Ponadto transakcja umożliwia uwolnienie aktywa podatkowego i zapewnia dostęp do atrakcyjnych koncesji, na których prowadzona jest zarówno produkcja, jak i dalsze prace poszukiwawcze _ - napisano w komunikacie.

Około 45 proc. ceny transakcji zostanie rozliczona z przejętych przez PGNiG Upstream International przepływów pieniężnych wygenerowanych między datą umowną zakupu a rzeczywistą datą rozliczenia, a w związku z posiadanym przez tę spółkę aktywem podatkowym, którego wartość na 31 grudnia 2013 roku wyniosła ok. 3,4 mld NOK, nie wystąpi konieczność zapłaty podatku od tych przepływów pieniężnych. Pozostała część ceny zostanie sfinansowana za pomocą pomostowej pożyczki wewnątrzgrupowej od PGNiG oraz z wykorzystaniem kredytu zabezpieczonego zasobami węglowodorów.

W komunikacie prasowym dodano, że na nowych złożach PGNiG podejmie współpracę z wiodącymi firmami naftowymi._ _

_ - Ma to istotne znaczenie, bowiem przejmowane koncesje zawierają istotny potencjał _ do prowadzenia dalszych prac poszukiwawczych. Spółka wiąże szczególne nadzieje _ z basenem Utsira High, na którym zlokalizowane jest złoże Gina Krog, i który należy do najbardziej perspektywicznych obszarów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o znaczących zasobach węglowodorów. Przyszłe nakłady inwestycyjne w ramach przejmowanych koncesji powinny zostać sfinansowane przez bieżące przepływy z norweskiej działalności PGNiG _ _ _- napisano.

PGNiG podała, że zakłada, że rzeczywista data rozliczenia transakcji nastąpi w IV kwartale 2014 roku. Warunkami zawieszającymi umowy jest uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii. Warunki zawieszające muszą być spełnione w terminie do końca 2014 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: inwestycje pgnig, polskie górnictwo naftowe i gazownictwo, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz