Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp
17.10.2013 12:36

Wielka emisja obligacji w PKP Energetyka

Kolejowa spółka wyemituje papiery warte pół miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Energetyka)

Pół miliarda złotych chce pozyskać z emisji obligacji spółka PKP Energetyka, której prezesem jest Tadeusz Skobel (na zdjęciu). Jej władze podpisały właśnie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz ING Bankiem Śląskim.

Jak poinformowała spółka, środki pozyskane w wyniku emisji zostaną przeznaczone na finansowanie programu modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej, co umożliwi poruszanie się pociągów z większą prędkością.

Emisja obligacji przez PKP Energetyka jest jednym z elementów umożliwiających realizację programu modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej. Inwestycje modernizacyjne w ramach projektu rozpoczęły się w 2012 roku, a planowany termin ich ukończenia przypada na rok 2015. Wartość całego programu inwestycyjnego wynosi ponad 1 miliard złotych.

Emisja obligacji PKP Energetyka ma charakter niepubliczny, a jej całość została objęta przez banki BGK oraz ING. Termin zapadalności obligacji przypada na 15 grudnia 2020 roku.

_ - Emisja obligacji zapewnia bezpieczne i stabilne finansowanie kluczowego programu inwestycyjnego spółki, jakim jest modernizacja układów zasilania sieci trakcyjnej – _ mówi Marta Towpik, członek zarządu PKP Energetyka. – _ Warunki emisji świadczą o tym, że PKP Energetyka jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe i cieszy się ich _ zaufaniem - dodaje.

Docelowo program zakłada, że w 2015 roku linie kolejowe, po których jeździć będą m.in. pociągi Pendolino, zostaną w pełni przystosowane do ich wymogów w zakresie poboru mocy. Realizacja programu inwestycyjnego oznaczać będzie istotną zmianę jakościową na kolei, która powinna przełożyć się na komfort i zadowolenie pasażerów.

_ - Jesteśmy świadomi znaczenia naszych prac dla końcowego sukcesu całego programu unowocześnienia polskich kolei _ - mówi Tadeusz Skobel, prezes zarządu PKP Energetyka. - _ Czujemy się odpowiedzialni nie tylko wobec naszych klientów, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe SA i przewoźników kolejowych, ale przede wszystkim pasażerów, którzy w pierwszej kolejności skorzystają na zmianach jakościowych w infrastrukturze kolejowej _ - dodaje.

PKP Energetyka w ubiegłym roku zarobiła 65,6 milionów złotych w porównaniu do 71 milionów złotych w 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkp, business news, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz