Notowania

business news
25.09.2013 15:58

Wielka inwestycja Fortum w Rosji. U nas nie ma na to szans

Jednym z rynków, na których działa energetyczny koncern, jest Polska. Na duże projekty nie pozwalają jednak niejasne przepisy.

Podziel się
Dodaj komentarz
prezes Fortum Tapio Kuula

Fiński koncern energetyczny, którego prezesem jest Tapio Kuula (na zdjęciu), otworzył w Rosji nową elektrociepłownię. To dopiero część inwestycji wartych w sumie 2,5 miliarda euro, jakie spółka planuje przeprowadzić w tamtym rejonie do końca przyszłego roku. Fortum obecny jest także na polskim rynku, na którym zainwestował ponad 300 mln euro. Jednak w najbliższej przyszłości trudno liczyć na więcej. Spółka narzeka na polskie prawo, które uniemożliwia rozwój.

Fortum otworzyło w Rosji nową elektrociepłownię, Niagań Gres, której docelowa moc wyniesie 1250 MW. Składa się ona z trzech bloków gazowo-parowych. Niagań 1, o mocy ponad 420 MW, pracuje od marca bieżącego roku i należy do bloków o najwyższej efektywności energetycznej w Rosji. Niagań 2, który jest w fazie testów, ma zostać uruchomiony do końca 2013 roku, a Niagań 3 - do końca 2014 roku.

Jest to największa wybudowana od podstaw elektrociepłownia w Rosji od 23 lat. Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej ma osiągnąć poziom 9,8 TWh, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie około 3,1 mln rosyjskich gospodarstw domowych. W oficjalnym otwarciu Niagań Gres uczestniczyli premier Finlandii Sauli Niinistaś oraz prezydent Rosji Władimir Putin.

_ - Elektrociepłownia w Niaganiu to najważniejszy element naszego programu inwestycyjnego w Rosji. Jesteśmy zainteresowani długoterminową obecnością w tym kraju _ - podkreśla Markus Rauramo, dyrektor finansowy Fortum.

Program inwestycyjny Fortum w Rosji, o wartości 2,5 mld euro, zakłada uruchomienie 8 bloków gazowych, z których 4 już oddano do użytku . Budowa wszystkich ma zostać ukończona do końca 2014 roku.

_ - Wraz z uruchomieniem bloku Niagań 1 osiągnęliśmy półmetek naszego programu inwestycyjnego w Rosji, który podwoi nasz potencjał produkcyjny energii elektrycznej w tym kraju - _ zaznacza Aleksander Czuwajew, wiceprezes Fortum Corporation. W Rosji grupa jest właścicielem 9 bloków energetycznych i zatrudnia około 4 300 pracowników. To czwarty rynek na świecie pod względem popytu na energię elektryczną i zdaniem przedstawicieli spółki ma potencjał do dalszego wzrostu.

W 2012 roku obroty grupy osiągnęły 6,2 mld euro, a zysk operacyjny przekroczył 1,7 mld euro. Jej akcje notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

W Polsce Fortum działa od ponad 10 lat. Przed trzema laty w Częstochowie koncern uruchomił jedną z najnowocześniejszych elektrociepłowni w tej części Europy. W sumie fiński koncern zainwestował w naszym kraju ponad 300 mln euro. Na tym jednak mogą skończyć się większe projekty.

_ - Otoczenie prawne dla inwestycji jest niesprzyjające. Na chwilę obecną nie podjęliśmy decyzji co do realizacji projektów i obawiam się, że w najbliższym czasie nie będziemy w stanie zdecydować się na takie inwestycje w kogeneracji w Polsce _ - powiedział w maju Kalle-Erkki Penttila, dyrektor do spraw inwestycji i akwizycji w Fortum Power and Heat Polska.

_ - Wszystko zależy od otoczenia. Jeśli zobaczymy, że w Polsce jest spójna, konsekwentna strategia, stabilne otoczenie prawne, to wtedy takie decyzje będziemy podejmować _ - dodał, wskazując na konieczność wprowadzenia przez rząd systemu wsparcia dla kogeneracji i Odnawialnych Źródeł Energii. Podkreślił jednocześnie, że Fortum nie ma planów wycofania się z polskiego rynku.

Czytaj więcej w Money.pl
Fortum w Indiach wykorzysta energię słoneczną - _ Energetyka słoneczna to szybko rosnący segment, który w przyszłości będzie odpowiadał za coraz większą część produkcji energii _ - twierdzą przedstawiciele Fortum.
Prąd ze śmieci? Na Litwie już mają Fortum szacuje, że nowa elektrociepłownia ograniczy emisję CO2 o 100 tys. ton rocznie.
Fortum czeka z inwestycjami w Polsce na stabilne otoczenie prawne Koncern chce poznać ostateczny kształt trójpaku energetycznego zanim zdecyduje się na kolejne kroki.
Tagi: business news, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz