Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielkie przejęcie w przemyśle. GE kupi Alstom?

0
Podziel się:

Akcje francuskiego koncernu idą na giełdzie ostro w górę.

Jeffrey Immelt, prezes GE
Jeffrey Immelt, prezes GE (General Electric)

To może być jedna z największych transakcji w globalnym przemyśle ostatnich lat. Amerykański gigant General Electric przymierza się do kupna francuskiego koncernu Alstom za ponad 13 miliardów dolarów.

Tak przynajmniej twierdzi dzisiaj agencja Bloomberg, która powołuje się na nieoficjalne doniesienia. Według nich transakcja może zostać oficjalnie ogłoszona już w przyszłym tygodniu.

Oficjalnie koncerny nie odnoszą się do doniesień. Uwagę zwraca za to podawana kwota w wysokości 13 miliardów dolarów. To aż o jedną czwartą więcej niż rynkowa wartość francuskiego koncernu. Nic więc dziwnego, że notowania Alstomu na giełdzie poszły dziś w górę o prawie 20 procent, najwięcej od 2004 roku.

Alstom to francuski koncern zajmujący się m.in. produkcją pociągów, a także elektrowni. Analitycy komentujący potencjalną transakcję zwracają uwagę, że dzięki niej GE wyraźnie zwiększy swój dostęp do europejskiego rynku.

Oba koncerny do tej pory bardzo konkurowały na europejskim rynku, co widać również w Polsce. Np. Alstom współpracuje z PGE przy budowie bloków energetycznych w Opolu, podczas gdy GE działa razem z PGNiG przy bloku gazowym w Stalowej Woli.

GE, którego prezesem jest Jeffrey Immelt, już wcześniej zapowiadał przejęcia. Ma też spore zapasy gotówki na zrealizowanie swoich planów. Na koniec ubiegłego roku GE miał na kontach prawie 90 miliardów dolarów gotówki, z czego 57 miliardów dolarów na rachunkach poza USA.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
manager
prosto z firm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)