Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielomiliardowy projekt dwóch gigantów z GPW

0
Podziel się:

Wartość inwestycji w projekt petrochemiczny, który mogą zrealizować Lotos z Grupą Azoty, szacowana jest na około 12 miliardów złotych.

na zdjęciu: prezes Lotosu Paweł Olechnowicz
na zdjęciu: prezes Lotosu Paweł Olechnowicz (Reporter Poland)

Dzisiaj podpisały one porozumienie w sprawie powołania spółki celowej i wykonania pełnego studium wykonalności inwestycji.

Firmy podpisały też wstępne porozumienie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR), jako potencjalnym inwestorem finansowym w tym przedsięwzięciu. - _ Projekt Lotosu i Grupy Azoty mieści się w obszarze zainteresowań PIR. Na tym etapie projekt oceniamy jako bardzo interesujący _ - poinformował prezes PIR Mariusz Grendowicz.

- _ Jeśli wyniki przeprowadzonych analiz w fazie studium wykonalności będą pozytywne, PIR podejmie szczegółowe rozmowy z Lotosem i Grupą Azoty dotyczące warunków przyszłej transakcji. PIR może zaangażować się w projekt do wysokości 750 mln zł _otych - dodał.

Grendowicz ocenia, że krytyczne dla realizacji projektu będzie zaangażowanie banków międzynarodowych. Gdyby decyzja o inwestycji była pozytywna, budowa kompleksu nastąpiłaby w latach 2016-18, a jego uruchomienie w 2019 roku.

- _ Nie wykluczamy, że w związku z tym przedsięwzięciem zawiążemy spółkę, która będzie plasowana na rynku publicznym _ - powiedział natomiast prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski. Przedstawiciele firm nie wykluczają, że do przedsięwzięcia dołączy trzeci partner branżowy, spoza kraju.

- _ Najbardziej interesujący z naszego punktu widzenia byłby partner posiadający technologię i rynek. Pytanie, czy taki partner będzie pasował do projektu i czy jego oczekiwania pokrywałyby się z naszymi _ - zastanawia się prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

Olechnowicz ocenia, że atrakcyjnie wygląda rentowność projektu. - _ My mówimy, że projekt powinien być na granicy 10 procent IRR (wewnętrzna stopa zwrotu). Ale ten wariant ma próg powyżej _ - powiedział. Prezes Lotosu uważa, że na razie za wcześnie, by mówić o tym, jakie będą udziały firm w przedsięwzięciu. Ma to pokazać studium wykonalności.

Lotos zaoferowałby jako wkład do produkcji benzynę surową, którą obecnie eksportuje. -_ W ten sposób uzyskamy wyższą marżę, niż po prostu sprzedając benzynę surową na rynek tak, jak do tej pory _ - poinformował Olechnowicz.

Zysk netto Grupy Lotos spadł w trzecim kwartale 2013 roku do 337,2 z 626 milionów złotych przed rokiem. Okazał się jednak znacznie wyższy od średniej prognoz rynkowych na poziomie 218,8 miliona złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)