Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WIG20 pozostanie głównym indeksem. Prezes GPW wyjaśnia

0
Podziel się:

- To jest pragmatyczne podejście do rynku, którym chcemy się kierować - mówi Paweł Tamborski.

- Znacząca większość naszych klientów podkreśla, że WIG20 jest dla nich</br>dalej głównym odniesieniem - argumentuje swoją decyzję Paweł Tamborski.</br>
- Znacząca większość naszych klientów podkreśla, że WIG20 jest dla nich</br>dalej głównym odniesieniem - argumentuje swoją decyzję Paweł Tamborski.</br> (Ministerstwo Skarbu Państwa)

Indeks WIG20, który miał być publikowany tylko do końca tego roku, nie zostanie jednak zlikwidowany. Pozostanie on głównym wskaźnikiem bazowym. Jego roli nie przejmie tym samym wprowadzony we wrześniu zeszłego roku WIG30 - poinformował prezes giełdy Paweł Tamborski.

Dodatkowo z początkiem przyszłego roku przywrócony zostanie wskaźnik sWIG80, znikną za to WIG50 i WIG250. Choć giełda nie zdecydowała się, by WIG30 przejął dominującą rolę, to nadal zamierza go wyliczać. - _ Będzie to indeks blue chipów. Będziemy go nadal promować, ale rezygnujemy z wprowadzenia kontraktów _ - stwierdził Tamborski.

Zamiana indeksu WIG20 na WIG30 była pomysłem poprzedniego prezesa GPW Adama Maciejewskiego. Nowy indeks miał lepiej odzwierciedlać stan i wielkość naszego rynku, a także pomagać w jego rozwoju.

Teraz, gdy prezesem giełdy został Paweł Tamborski, zapadła decyzja o przywróceniu starych porządków._ - _Decyzję dotyczącą indeksów przedyskutowaliśmy z Radą Giełdy, prowadziliśmy również szerokie konsultacje z uczestnikami rynku. Znacząca większość naszych klientów podkreśla, że WIG20 jest dla nich dalej głównym odniesieniem - wyjaśnia cytowany w komunikacie Tamborski.

- Jednocześnie nie chcemy rezygnować z indeksu WIG30, bo uważamy, że spółki z jego portfela są atrakcyjne dla inwestorów i dlatego chcemy promować je, m.in. na zagranicznych rynkach. WIG30 ma swoją wartość na rynku, ale po analizie wyraźnie widać, że indeksem bazowym dla instrumentów finansowych jest WIG20 i że jest potrzeba kontynuacji mWIG40 oraz przywrócenia sWIG80. To jest pragmatyczne podejście do rynku, którym chcemy się kierować - dodaje prezes GPW.

Zobacz notowania GPW SA z ostatnich trzech miesięcy:

Paweł Tamborski został prezesem GPW pod koniec lipca, po zakończeniu kadencji Adama Maciejewskiego. Oprócz zmian w głównych indeksach, poprzedni prezes postulował połączenie warszawskiego parkietu z giełdą w Wiedniu. Tamborski zapowiedział wczoraj, że decyzję w tej sprawie podejmie do końca miesiąca.

business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)