Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władze Kompanii Węglowej mówią, co dalej z pracownikami

0
Podziel się:

Jeszcze w weekend przeciwko planowi naprawczemu występowało ponad 2,2 tysiące górników.

Prezes Krzysztof Sędzikowski
Prezes Krzysztof Sędzikowski

Prezesi Kompanii Węglowej zapewnili dziś o niewyciąganiu konsekwencji dyscyplinarnych i prawnych wobec protestujących pracowników Kompanii Węglowej. Jeszcze w sobotę przeciwko planowi naprawczemu występowało ponad 2,2 tysiące górników - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego.

_ - Zobowiązujemy się, że nie będą wyciągane konsekwencje dyscyplinarne i prawne wobec protestujących pracowników Kompanii Węglowej _ czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego oraz wiceprezesa Michała Sobla.

W weekend rządowi i górniczym związkom zawodowym udało się dojść do porozumienia. Zgodnie z porozumieniem w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej nie dojdzie do planowanej likwidacji kopalń Kompanii Węglowej, a do ich restrukturyzacji oraz, w przypadku niektórych z nich, do podziału.

Źródło: kwsa.pl
Do procesu naprawczego w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zostaną przekazane kopalnie: Piekary, ruch Centrum (część kopalni Bobrek-Centrum), ruch Makoszowy (część kopalni Sośnica-Makoszowy) oraz Brzeszcze. Reszta zakładów trafi do nowego podmiotu, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

- _ Spółka celowa, na bazie której ma powstać Nowa Kompania Węglowa, powstała w piątek. Jest to spółka ze 100 proc. udziałem Węglokoksu, czyli 100 proc. udziałem skarbu państwa _ - tłumaczył szef śląsko-dąbrowskiej _ S _ Dominik Kolorz Kolorz. - _ Porozumienie jest tak skonstruowane, że gdyby te procesy inwestorskie się nie powiodły, wtedy wszyscy pracownicy z tych kopalń, które były przewidziane do ewentualnej likwidacji, mają gwarancję zatrudnienia, podkreślam - wszyscy pracownicy _.

Proces tworzenia Nowej Kompanii Węglowej, jak podaje porozumienie, ma zostać zakończony do 30 września. Według porozumienia, znajdą się w niej kopalnie Chwałowice, Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice, Ruch Sośnica (część kopalni Sośnica-Makoszowy), Bolesław Śmiały, Ziemowit, Piast, Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój, oraz cztery zakłady: Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Logistyki Materiałowej, Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Zakład Elektrociepłowni, Zakład Remontowo-Produkcyjny. Tworzenie nowej spółki, jak zaznaczono, odbywać się będzie _ w trybie pełnych konsultacji ze stroną społeczną _.

Co jeszcze zapisano w porozumieniu?

W trakcie negocjacji zmieniły się również założenia pakietu socjalnego. Został wprowadzony dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, nie ma odpraw jednorazowych dla pracowników dołowych, są wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.

Strony uzgodniły, że górnicy zatrudnieni pod ziemią, którym pozostało 4 lata i mniej do emerytury mają m.in. _ do dyspozycji 4-letnie urlopy górnicze w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia _ a pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, którzy mają 3 lata i mniej do emerytury mają _ do dyspozycji urlopy przedemerytalne - 3-letnie urlopy w wys. 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia _.

W porozumieniu pojawił się też zapis, że pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą m.in. _ skorzystać z odpraw w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia _. Program na rzecz wsparcia pracowników odchodzących z KW, jak podano w załączniku do porozumienia, ma opracować Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Z treści porozumienia, rozdawanego mediom w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wynika, że strona rządowa _ biorąc pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego _. Wniosek ten po konsultacjach ze stroną społeczną ma być przygotowany 28 lutego. _ To jest dobre zobowiązanie _ - ocenił Kolorz.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)