Notowania

bik
06.11.2013 06:00

Wszystkie banki spółdzielcze pracują z BIK

W miejscowościach do 25 tys. mieszkańców udzielana jest niemal połowa wszystkich kredytów konsumpcyjnych w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Biuro Informacji Kredytowej S.A)
Mariusz Cholewa, prezes BIK

W połowie października ostatni bank z grona 572 banków spółdzielczych rozpoczął oficjalnie współpracę z Biurem Informacji Kredytowej. Oznacza to, że już wszystkie polskie banki spółdzielcze mogą korzystać z informacji zgromadzonych w BIK.

Lokalna bankowość to bardzo ważny element sektora finansowego. W miejscowościach do 25 tys. mieszkańców udzielana jest niemal połowa wszystkich kredytów konsumpcyjnych w Polsce. Na koniec czerwca 2013 r. łączna wartość kredytów konsumpcyjnych do 100 tys. zł udzielonych w takich ośrodkach wyniosła 35,4 mld zł. Od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. kredytobiorcy w tych miastach podpisali 2,4 mln umów kredytowych na łączną kwotę 19,9 mld zł.

Analiza BIK pokazuje wyraźnie, że mieszkańcy małych miejscowości lepiej radzą sobie ze spłacaniem kredytów konsumpcyjnych, niż ci z dużych miast. Udział kredytów przeterminowanych w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców wynosi średnio 24 proc., natomiast w miejscowościach do 25 tys. mieszkańców udział ten wynosi średnio 20 proc.

- _ Lepsza struktura jakościowa kredytów w małych ośrodkach, to efekt uwarunkowań społecznych i kulturowych _ – mówi Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej. - _ W małych miejscowościach ludzie się znają i ma to dyscyplinujący wpływ na spłatę zobowiązań, natomiast w dużych miastach ludzie są anonimowi i nie czują takiej presji społecznej. Bardzo dobrze widać to przełożenie na przykładzie banków spółdzielczych. W przypadku banków spółdzielczych kredyty przeterminowane w małych miejscowościach stanowią zaledwie 4 proc,. ale w dużych miastach ten udział sięga już 20 proc. _ - dodaje.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów, tzn. informacje o tym, czy rzetelnie spłacają kredyty. BIK zostało powołane w 1997r. przez banki oraz z inicjatywy Związku Banków Polskich dla potrzeb minimalizowania ryzyka kredytowego oraz zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bik, business news, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz