Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pwpw
22.01.2015 11:43

Wydrukują 30 mln banknotów dla Hondurasu

Każda lempira warta jest nieco mniej od dolara amerykańskiego. Łączna wartość pieniędzy wyniesie więc około 28,5 mln dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PWPW)

Coraz więcej pieniędzy wyprodukowanych w Polsce trafia do egzotycznych portfeli. Banknoty polskiej produkcji od kilku lat znajdują się w portfelach mieszkańców Gwatemali i Paragwaju. Niebawem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpocznie druk lempiry - waluty używanej w Hondurasie.

Na zdjęciu Grażyna Rafalska, dyrektor Biura Eksportu PWPW S.A.

Produkcja próbnych odbitek właśnie się rozpoczęła. W sumie wytwórnia przy ulicy Sanguszki w Warszawie wydrukuje 30 milionów banknotów o nominale 20 lempir. Każdy wart nieco mniej od dolara amerykańskiego. Łączna wartość pieniędzy wyprodukowanych w PWPW wyniesie więc około 28,5 mln dolarów.

_ - Zgodnie z umową, w 2016 roku wszystkie banknoty zamówione przez Bank Centralny Hondurasu przetransportujemy do klienta. Ze względu na bezpieczeństwo nie podajemy do publicznej wiadomości ani dokładnej, ani przybliżonej daty takiego transportu - _ wyjaśnia Grażyna Rafalska, dyrektor Biura Eksportu PWPW S.A.

To nie pierwsze tego typu zlecenie z Ameryki Południowej. W 2012 roku PWPW wydrukowała i dostarczyła do Paragwaju 20 mln banknotów o nominale 10000 guarani. Dwa lata później - za ocean trafiło 30 mln sztuk waluty o egzotycznej nazwie quetzal, której używa Gwatemala. O jakości banknotów produkowanych w Polsce świadczy fakt, że w październiku ubiegłego roku bank centralny Paragwaju zlecił polskiej wytwórni produkcję kolejnych 28 mln banknotów o dwóch nominałach: 10000 i 20000 guarani.

_ - To efekt konsekwentnej polityki eksportowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Od kilku lat patrzymy na rynki Ameryki Południowej ze szczególną uwagą; jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa jeśli chodzi o zlecenia z tego rejonu świata - _ tłumaczy Grażyna Rafalska, dyrektor Biura Eksportu PWPW S.A.

Nazwa waluty Hondurasu - Lempira - pochodzi od nazwy wodza plemienia Lenca, który w latach trzydziestych XVI wieku zgromadził ponad 30 tys. armię do walki z konkwistadorami pod wodzą Francisco de Montejo. Dominującym kolorem nominału jest zielony. Na awersie znajduje się portret _ ojca narodu Hondurasu _ - Dionisio de Herrera - autora deklaracji niepodległości Hondurasu oraz pierwszy prezydent państwa pełniący swą funkcję w latach 1824-1827.

Co ciekawe, Herrera pełnił funkcję głowy państwa także w Nikaragui i Salwadorze - w ramach Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej.

Na rewersie banknotu znajduje się budynek byłej rezydencji prezydenckiej funkcjonującej w latach 1922-1992, obecnie pełniącej rolę Archiwum Narodowego Hondurasu oraz Muzeum Prezydenckiego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pwpw, business news, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, pieniądze, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz