Notowania

Przejdź na
finanse
15.05.2015 16:23

Wyniki Alior Banku. Jaki wpływ połączenia z Meritum?

Zobacz, jak ocenia prognozy analityków prezes Sobieraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Alior Bank w całym 2015 roku powinien zarobić około 353 mln zł. Tak szacują eksperci rynkowi. Prezes banku Wojciech Sobieraj (na zdjęciu) przyznaje, że nie miałby nic przeciwko jakby prognozy się sprawdziły. Kolejne miesiące będą pracowite m.in. przez trwający proces łączenia z bankiem Meritum.

- W kolejnych kwartałach można się spodziewać bardzo nudnego roku dla Aliora. Będziemy mieli bardzo sprawny proces połączenia z Meritum i kolejne silne wzrosty linii biznesowych, które mamy teraz. Potwierdzamy wszystkie cele, które ogłosiliśmy. Nie ma żadnych zjawisk na horyzoncie, które byłyby niepokojące - zapowiada prezes Sobieraj w rozmowie z agencją ISBnews.

W lutym Alior Bank zamknął transakcję nabycia 97,9 procent akcji Meritum Bank ICB (stanowiących 95 procent ogólnej liczby głosów) za 352,54 mln zł i ogłosił zamiar połączenia. Liczy na zakończenie fuzji operacyjnej z Meritum Bankiem na przełomie września i października. Zarząd ocenia, że skala zwolnień netto będzie niższa od ogłoszonej w marcu liczby ok. 1 tys. pracowników.

- Patrzymy na prognozy analityków, którzy liczą nas już z Meritum i to jest 353 mln zł zysku. Porównując to z wynikiem 357 mln zł z ubiegłego roku mogę powiedzieć, że w normalnych warunkach, mając wynik na poziomie 91-92 mln zł kwartalnie czułbym się bardzo komfortowo z wynikiem 353 mln zł- podkreślił prezes.

Wyniki kwartalne Alior Banku (w tys. zł)

Alior Bank chce utrzymać pozytywny trend w wyniku z odsetek oraz wyniku z prowizji w kolejnych kwartałach. W pierwszym kwartale wynik odsetkowy wzrósł o 25 procent rok do roku do 343 mln zł, zaś wynik z prowizji wzrósł o 11 procent do 93 mln zł.

- Wzrost tych pozycji to z jednej strony wzrost biznesu - to był kolejny kwartał, w którym dołożyliśmy 100 tys. własnych klientów plus klienci Meritum. Byliśmy na drugim miejscu pod względem wzrostu rachunków bieżących - rok do roku 250 tys. to jest naprawdę sporo. Z drugiej strony, wzrasta liczba klientów, dla których jesteśmy bankiem pierwszego wyboru i rosną nam przychody, które generujemy na klientach indywidualnych i to powoduje też wzrost wyniku z prowizji. Tylko to mogło uchronić nas przed efektem spadku interchange i stóp procentowych- wyjaśnia Sobieraj.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 roku. Od tamtej pory wartość akcji wzrosła o ponad połowę. Rynkowo bank jest wyceniany na 7 miliardów złotych.

Notowania akcji Alior Banku od debiutu na giełdzie

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: finanse, bankowość, alr, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz