Notowania

budownictwo
28.10.2015 14:20

Wyniki Budimeksu w górę. Wypchany portfel zamówień

Wartość portfela zamówień grupy na koniec września 2015 wyniosła 7,4 mld zł. Spółka zyskuje głównie dzięki spadkom cen materiałów budowlanych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Budimex podał swoje wyniki kwartalne. Przy niższych przychodach wzrosła uzyskiwana marża, dzięki czemu wynik netto poszedł wyraźnie w górę. Wartość portfela zamówień grupy na koniec września wyniosła 7,4 mld zł. Żeby podołać zamówieniom spółka zwiększa zatrudnienie.

Wartość portfela zamówień Grupy Budimex na koniec września 2015 wyniosła 7,4 mld zł, podczas gdy na koniec września roku poprzedniego było to 4,7 mld zł.

- Dzięki otrzymywanym zaliczkom na realizację kontraktów budowlanych oraz dynamicznej przedsprzedaży mieszkań, Grupa Budimex utrzymuje wysoki poziom pozycji gotówkowej netto. Na koniec września bieżącego roku wyniósł on 1,81 mld zł i był wyższy o 53,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - poinformował prezes Dariusz Blocher.

- Intensywnie pracujemy nad kontraktowaniem dostaw materiałów, prac podwykonawców, jak i zatrudnianiem wykwalifikowanych inżynierów. *Tylko w październiku zatrudniliśmy ponad 120 osób, a w całym roku 2015 stworzyliśmy ponad 400 nowych miejsc pracy. *Obecnie Grupa Budimex zatrudnia ponad 5 700 osób, przy czym wszyscy są zatrudnieni na umowę o pracę - podał Blocher.

Dodał, że spółka stale pracuje nad rozwojem działalności w segmencie energetycznym - obok rynku kolejowego jest to dla niej kluczowy obszar dywersyfikacji działalności. Inwestuje również, poprzez działalność spółki FBSerwis, w zarządzanie odpadami komunalnymi. Budimex podpisuje kolejne kontrakty utrzymania infrastruktury oraz przygląda się pojawiającym się projektom typu PPP (partnerstwo publiczno-prywatne), podsumował prezes.

Jak podała spółka, portfel zamówień Budimeksu wynosił 7,43 mld zł na koniec września. Wcześniej Budimex informował, że wartość portfela na koniec czerwca wynosiła 6,99 mld zł.

"Wartość kontraktów podpisanych w okresie styczeń-wrzesień 2015 roku wyniosła 4,8 mln zł. Liczba przedsprzedanych mieszkań w okresie styczeń - wrzesień 2015 roku (bez rezerwacji) to 1 437 sztuk" - czytamy w raporcie kwartalnym.

W samym październiku podpisała kontrakty o wartości 1,8 mld zł, w tym kontrakt na budowę odcinka drogi S7 Koszwały-Elbląg (wartość kontraktu to 1,3 mld zł).

- Czekamy na podpisanie kolejnych kontraktów o wartości około 0,5 mld zł, na które Budimex złożył najkorzystniejsze cenowo oferty. Przy założeniu, że wspomniane umowy zostaną podpisane, kontraktacja Grupy Budimex w roku 2015 przekroczy 7 mld zł - zapowiedział Blocher.

Wartość kontraktów podpisanych w okresie styczeń - czerwiec 2015 roku wyniosła 2,88 mld zł, czyli tylko w od lipca do września przybyło zamówień na kwotę prawie 2 mld zł. Jak informowano wcześniej, w pierwszym półroczu segment deweloperski (Budimex Nieruchomości Sp. z o.o.) przedsprzedał netto 1 079 mieszkań (bez uwzględnienia rezerwacji) i sprzedał notarialnie 402 lokale.

Wyniki finansowe w górę

Budimex odnotował 54,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto w trzecim kwartale wobec 47,9 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 70,16 mln zł wobec 66,33 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 474,8 mln zł w trzecim kwartale 2015 r. wobec 1 559,63 mln zł rok wcześniej.

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy spółka miała 161,16 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 134,8 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 3 743,04 mln zł w porównaniu z 3 712,76 mln zł rok wcześniej.

W trzech kwartałach grupa Budimex zrealizowała sprzedaż na poziomie porównywalnym do analogicznego okresu roku poprzedniego. Sprzedaż segmentu budowlanego za dziewięć miesięcy tego roku była wyższa o 3,7 proc. rok do roku. Dynamika produkcji budowlano-montażowej w tym okresie wyniosła natomiast 1,6 proc. rok do roku.

Rynek jednak więcej oczekiwał po wynikach spółki. Akcje spółki straciły po ich publikacji 0,5 proc.

Notowania tygodniowe akcji Budimeksu

Budimex spodziewa się wzrostu dynamiki sprzedaży w 2016 r., ale intensyfikacji prac budowlanych dopiero w 2017 r..

- Grupa Budimex poprawiła wyniki finansowe i rentowność na każdym poziomie działalności - podkreślił prezes Blocher. - Rentowność za 9 miesięcy bieżącego roku wyniosła na poziomie operacyjnym 5,3 proc., a na poziomie wyniku przed podatkiem 5,4 proc. i wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o odpowiednio 11,8 proc. i 17,1 proc.

Spółka zyskuje głównie dzięki spadkom cen materiałów budowlanych. Główny udział ma w tym zapewne asfalt, który produkowany jest z ropy naftowej, notującej swoje minima cenowe. Marże ze sprzedaży w obydwu segmentach działalności - infrastrukturalnym i budownictwa ogólnego są wyższe niż te wypracowane zarówno w zeszłym roku, jaki i w poprzednich kwartałach tego roku.

Segment deweloperski ma utrzymać dynamikę

Budimex spodziewa się sprzedaży w segmencie deweloperskim w całym 2015 r. na poziomie porównywalnym do roku poprzedniego, poinformował prezes Dariusz Blocher.

"W okresie trzech kwartałów tego roku Budimex Nieruchomości sprzedał notarialnie o 23 proc. mieszkań mniej niż w okresie 9-ciu miesięcy roku poprzedniego. Etap budowy, w którym obecnie znajduje się większość realizowanych projektów deweloperskich powoduje, iż ich sprzedaż notarialna będzie realizowana w latach 2016-2017. W całym roku 2015 spodziewamy się sprzedaży w segmencie deweloperskim na poziomie porównywalnym do roku poprzedniego" - napisał Blocher w komentarzu do wyników za trzeci kwartał.

Budimex Nieruchomości przedsprzedał w ciągu 9 miesięcy 2015 roku 1 437 mieszkań, tj. o 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Niezmiennie wysokie tempo przedsprzedaży pozwoliło utrzymać spółce pozycję w pierwszej trójce deweloperów z najwyższą przedsprzedażą mieszkań w Polsce, podkreślił Blocher.

"W trzecim kwartale rozpoczęliśmy nowe projekty deweloperskie w Warszawie, Poznaniu i w Krakowie. Dzięki temu nasza oferta uległa rozszerzeniu i obecnie w budowie mamy ponad 4 000 mieszkań, z czego 1 509 jest dostępnych dla klientów" - dodał prezes Budimeksu.

Poinformował też, że w trzecim kwartale grupa zakupiła grunty pod budowę kolejnych 400 mieszkań, zaś w całym 2015 r. powiększyła bank ziemi o grunty, na których można wybudować 2 500 mieszkań.

Budimex - jedna z największych spółek budowlanych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. Do grupy Budimex należą m.in.: Budimex Nieruchomości oraz Mostostal Kraków. W 2014 r. Budimex miał 4,95 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, bdx, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz