Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki finansowe Asseco Poland dużo gorsze od oczekiwań

0
Podziel się:

Grupa zarobiła w ubiegłym roku na czysto 358 mln zł.

Adam Góral, prezes Asseco Poland
Adam Góral, prezes Asseco Poland (Asseco Poland)

Zysk netto grupy Asseco Poland w czwartym kwartale 2014 roku wyniósł 89,9 mln zł i był o prawie 20 procent niższy od oczekiwań analityków. Mimo tego akcje giełdowej spółki na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy zyskały na wartości jedną piątą.

O 2,6 procent wyższe od oczekiwań były przychody Asseco Poland. Wyniosły one w czwartym kwartale 1,8 mld zł, wobec oczekiwań na poziomie 1,7 mld zł.

Narastająco po czterech kwartałach 2014 roku giełdowa spółka wypracowała "na czysto" 358,4 mln zł przy sprzedaży przekraczającej 6,2 mld zł.

W minionym roku grupa zanotowała 8-procentowy wzrost sprzedaż oprogramowania i usług własnych. Przychody z tego tytułu wyniosły 4,99 mld zł.

Notowania akcji Asseco w czwartym kwartale 2014 i w pierwszych miesiącach 2015 roku

Asseco Poland SA podało w raporcie finansowym, że w efekcie przeprowadzonego testu na utratę wartości inwestycji, stwierdzono, że należy objąć odpisem aktualizującym inwestycję w rosyjską spółkę R-Style Softlab w wysokości 25 mln zł. Odpis został ujęty w kosztach finansowych. Napisano, że odpis ten w dużej mierze wynika z problemów makroekonomicznych gospodarki rosyjskiej oraz znacznego spadku kursu rubla.

Asseco dokonało też odpisu wartości inwestycji w Podkarpacki Fundusz Nieruchomości w wysokości 5,1 mln z. Odpis został ujęty w kosztach finansowych.

Asseco poinformowało w sprawozdaniu, że na koniec 2014 r. posiadało 17,6 mln zł należności z tytułu dostaw i usług od Mostostal Warszawa.

"Ze względu na brak spłaty, zgodnie z zasadami rachunkowości przyjętymi przez spółkę, spółka powinna utworzyć odpis w wysokości 10,0 mln zł na powyższe należności. Jednak ze względu na fakt, iż wszystkie prace zostały przez spółkę wykonane, a opóźnione płatności wynikają z trwających odbiorów pomiędzy Mostostal a inwestorami, zarząd spółki podjął decyzję o odstąpieniu od naliczenia odpisów, uznając, iż należności na dzień dzisiejszy nie są zagrożone" - napisano.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)