Notowania

górnictwo
08.05.2015 18:45

Wyniki KGHM. Spadek zysków w pierwszym kwartale 2015 roku

Największy producent srebra na świecie zarobił 397 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Herbert Wirth, prezes KGHM

Spadają zyski największego producenta srebra na świecie i czołowego producenta miedzi. KGHM zarobił "na czysto" w pierwszych trzech miesiącach tego roku 397 milionów złotych. Wynik sprzed roku był wyższy o 20 milionów.

Grupa KGHM Polska Miedź odnotowała 397 mln zł zysku netto w I kw. 2015 r. wobec 417 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 4,7 mld zł. Rok wcześniej wyniosły 4,65 mld zł.

Kwartalne wyniki grupy KGHM na przestrzeni ostatnich 5 lat (w tys. zł)

- KGHM po rocznej przerwie powrócił na miejsce srebrnego lidera, w roku 2014 zajmowaliśmy trzecie miejsce. W tym roku poprawiliśmy swój wynik w produkcji srebra o 7 procent. To rezultat optymalizacji wzbogacania rud i procesów hutniczych - powiedział Wirth, cytowany w komunikacie.

KGHM Polska Miedż znalazł się ponownie na pierwszym miejscu zestawienia największych producentów srebra na świecie w ramach "World Silver Survey", przygotowywanego przez analityków Thomson Reuters we współpracy z Silver Institute, podała spółka.

W 2014 roku KGHM wyprodukował 1 256 ton (40,4 mln uncji) srebra. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Fresnillo plc. z produkcją 40,4 mln uncji, a na trzecim Goldcorp Inc. z produkcją 36,8 mln uncji.

KGHM jest nie tylko największym producentem srebra, ale i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Grupa odnotowała w ubiegłym roku 2,45 miliarda złotych zysku netto. Rok wcześniej było to ponad 3 miliardy.

Dywidenda niższa niż rok wczesniej

Pod koniec kwietnia akcjonariusze KGHM Polska Miedź zdecydowali na walnym zgromadzeniu o przeznaczeniu 800 mln zł z zysku za 2014 roku na dywidendę, co da wypłatę w wysokości 4 zł na akcję (łącznie w dwóch ratach).

ZWZ ustaliło dzień dywidendy na 27 maja 2015 r., termin wypłaty I raty dywidendy na 18 czerwca (kwota 2 zł na akcję) i termin wypłaty II raty na 19 października (również 2 zł na akcję). Dywidendą objęte są wszystkie akcje KGHM Polska Miedź, tj. 200 mln sztuk.

Zgodnie z rekomendacją zarządu na kapitał zapasowy spółki przeznaczono z tej kwoty ponad 1 mld 613 mln zł.

Źródło: Money.pl, na podstawie danych KGHM

,Rekomendowane środki przekazane na kapitał zapasowy, w opinii zarządu, pozwolą spółce na utrzymanie poziomu finansowania kapitałem obcym na bezpiecznym poziomie, nie narażającym Spółki na nadmierne ryzyko utraty płynności finansowej" - podano w uchwale ZWZ w sprawie podziału zysku spółki za rok 2014.

Rekomendując wysokość dywidendy zarząd KGHM Polska Miedź wskazał na specyfikę warunków w jakich funkcjonuje miedziowa spóła. To m.in. zmienny poziom cen na rynku metali, wrażliwość wyników spółki na warunki makroekonomiczne, oraz długoterminowe procesy inwestycyjne.

Dywidenda jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu. Do rekomendacji przychyliło się też Ministerstwo Skarbu Państwa.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: górnictwo, hutnictwo, kgh, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz