Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Netii. Mniej klientów korzysta z internetu

0
Podziel się:

Zysk netto okazał się niższy o prawie 90 proc. rok do roku.

Paweł Szymański, prezes Netii
Paweł Szymański, prezes Netii (Netia, materiały prasowe)

To już 12 kwartał z rzędu gdy sprzedaż dostawcy internetu spada. Widoczny jest spory odpływ klientów korzystających z internetu. Zysk Netii obniżył się do poziomu 1,26 miliona złotych. Rok wcześniej był wyższy niemal 10-krotnie. Spółka coraz mocniej odczuwa presję ze strony konkurencji z rynku telekomunikacyjnego. Musi rywalizować m.in. obniżając ceny.

Spada liczba klientów korzystających z usług szerokopasmowego internetu. Na koniec marca było ich około 780 tysięcy. To o 7 procent mniej niż rok wcześniej.

Lepiej wypada grupa pod względem usług telewizyjnych. Na dzień 31 marca 2015 roku liczba aktywnych klientów wzrosła do 145 tys. To o 14 procent więcej niż rok temu i 6 procent więcej niż w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Netia oferuje swoim klientom usługę telewizyjną pod marką 'Telewizja Osobista'. Kluczowy cel jaki stawia sobie teraz spółka to wzrost sprzedaży usług telewizyjnych do całkowicie nowych klientów, na bazie zmodernizowanych sieci NGA jak i na bazie sieci dawnej telewizji kablowej Aster.

W połowie kwietnia 2015 r. Netia wprowadziła 'GigaNagrywarkę', nową usługę PVR (personal video recorder). Rozwiązanie to daje klientowi swobodę w oglądaniu wybranych programów telewizyjnych. Usługa umożliwia cofanie wybranego programu o 2 godziny i nagrywanie wielu programów jednocześnie bez ograniczeń, jakie stwarza pojemność dysku twardego na zwykłym urządzeniu nagrywającym.

Grupa Netia zarobiła w pierwszych trzech miesiącach roku 1,26 miliona złotych zysku netto w pierwszym kwartale 2015 roku wobec 10,95 miliona złotych rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 388,72 milionów. Rok temu były wyższe o około 46 milionów.

Kwartalna sprzedaż Netii (w tys. zł)

Netia działa w mniejszej skali na rynku usług mobilnych. Liczba mobilnych usług głosowych na dzień 31 marca 2015 r. wyniosła 29 tys. Baza klientów mobilnych usług szerokopasmowych wyniosła 19 tys.

Na początku roku Netia zawarła nową umowę o współpracy z P4 Sp. z o.o., operatorem sieci Play, dzięki której będzie świadczyć swoim klientom szerszy zakres usług mobilnych i pakietów produktowych. Dzięki nowej umowie z P4 Netia wzbogaci też swoją ofertę szybkiego dostępu do internetu o taryfy LTE.

- Mimo dużej presji konkurencyjnej i rywalizacji cenowej na rynku telekomunikacyjnym w Polsce potrafimy utrzymać rentowność operacyjną - zaznacza Paweł szymański, prezes Netii. - Znaczące oszczędności oraz silna pozycja finansowa pozwalają nam na elastyczność w kwestii dystrybucji środków do akcjonariuszy i zapewniają możliwości do dalszej realizacji strategii rozwoju grupy.

Wspominając o dystrybucji środków do akcjonariuszy prezes ma na myśli m.in. wypłatę dywidendy. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta 2 czerwca. Najprawdopodobniej kwota przeznaczona na dywidendę wyniesie 146,2 mln zł. Da to około 42 grosze na jedną akcję. Jeden walor na zamknięciu środowej sesji na GPW był wyceniany na dokładnie 6 zł.

Notowania akcji Netii na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Mimo spadku wyników rośnie wartość rynkowa Netii. W ciągu roku kurs akcji wzrósł blisko 10 procent. Kapitalizacja spółki to około 2 miliardy złotych.

Kwartał dla spółki zakończył się zmianą na stanowisku prezesa. Adam Sawicki złożył rezygnację, a zastąpił go Paweł Szymański, dotychczasowy dyrektor finansowy.

Netia S.A. to największy niezależny operator usług telefonii stacjonarnej w Polsce, a także dostawca usług dostępu do internetu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

telekomunikacja
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)