Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Pelion poprawią się dzięki sieci Natura dopiero w przyszłym roku

0
Podziel się:

Polbita była już rentowna w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jeszcze przez 3 kwartały będzie widać negatywny wpływ na wyniki Pelionu.

Jacek Szwajcowski, prezes Pelion SA
Jacek Szwajcowski, prezes Pelion SA (PAP/Paweł Kula)
bEJUuqCt

Pelion oczekuje, że Polbita - operator sieci drogerii Natura - w II kwartale tego roku powróci do rentowności, a w całym roku jej wpływ na EBITDA grupy będzie pozytywny, poinformował wiceprezes Jacek Dauenhauer. Obecnie Pelion pracuje nad strategią dla sieci Natura, którą przedstawi przy okazji prezentacji wyników za I półrocze.

- Polbita była już rentowna w IV kwartale ubiegłego roku. Pierwszy kwartał jest zawsze najsłabszy, miesiące letnie powinny być lepsze i myślę, że już w II kwartale będziemy widzieli pozytywny wpływ na poziomie EBITDA. Wpływ Polbity w skali całego roku na EBITDA powinien być pozytywny, choć niewielki - powiedział Dauenhauer podczas konferencji prasowej.

Wiceprezes poinformował, w kolejnych kwartałach Polbita będzie negatywnie wpływała na zadłużenie grupy. W I kw. 2015 wpływ ten wyniósł 111 mln zł.

bEJUuqCv

- Jeszcze przez 3 kwartały będzie widać negatywny wpływ Polbity, bo przejęliśmy spółkę zadłużoną. Zakładamy, że ten poziom nie będzie się zmniejszał. Na poziomie netto to będzie 120-125 mln zł na koniec każdego kwartału. Liczymy na poprawę w zakresie kapitału obrotowego. Są tam również potrzeby w zakresie dotowarowania i nieco wyższych nakładów inwestycyjnych, bo ze względu na fakt, że właścicielami spółki były banki tego typu działania były mocno ograniczone - powiedział Dauenhauer.

Wiceprezes poinformował, że capex odtworzeniowy na ten rok wyniesie 40-50 mln zł.

- To kwota na inwestycje w tym roku, do tego dochodzą kolejne inwestycje, które są rozpatrywane - rzędu 30-40 mln zł, ale nie są przesądzone. W najbliższych kwartałach, jeśli chodzi o Naturę, będziemy działali w oparciu o obecnie istniejący magazyn, ale to nie jest taki magazyn, który będzie dla nas wystarczający - podkreślił.

Notowania tygodniowe Pelionu

bEJUuqCB

Pierwsze miesiące tego roku Pelion przeznaczył na oszacowanie możliwych efektów synergii z Polbitą oraz budowę zespołu liderów. Przy okazji prezentacji wyników spółka zamierza przedstawić strategię dla drogerii Natura. Obecnie sieć drogerii Natura liczy 258 punktów.

- To jest możliwość do rozważenia. Rynek litewski jest mocno skonsolidowany, więc inwestycja typu green field byłaby ryzykowna - powiedział Dauenhauer zapytany, czy Pelion planuje wejść z siecią drogerii Natura na Litwę.

Spółka zależna Pelionu - CEPD przejęło Polbitę od Alior Banku pod koniec ub.r.

Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do: pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów. Pelion S.A., to spółka holdingowa, pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności grupy.

bEJUuqCC

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEJUuqCW
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)