Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki PKP Cargo spadają. Spółka narzeka na sytuację w branży

0
Podziel się:

Spółka zarobiła w pierwszych trzech miesiącach roku prawie 20 mln złotych.

Wyniki PKP Cargo spadają. Spółka narzeka na sytuację w branży
(PKP Cargo)
bEISlTAR

Spółka PKP Cargo zarobiła w pierwszym kwartale 2015 roku 17,81 mln zł. Rok wcześniej spółka wypracowała 56,87 mln zł zysku. Firma tłumaczy, że największy wpływ na wynik miała sytuacja w branży, a w szczególności słaba kondycja górnictwa, konflikt na Ukrainie oraz opóźnienie rozpoczęcia inwestycji infrastrukturalnych. Wskutek przeprowadzonego programu dobrowolnych odejść o 15 procent zmniejszyło się zatrudnienie w grupie notowanej od 13 października na GPW.

Zysk operacyjny wyniósł 22,22 mln zł wobec 68,47 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody z działalności operacyjnej sięgnęły 896,4 mln zł w pierwszym kwartale 2015 roku wobec 1 038,48 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie pierwszego kwartału 2015 roku wyniósł 13,61 mln zł wobec 55,77 mln zł zysku rok wcześniej.

bEISlTAT

Roczne wyniki PKP Cargo w latach 2010-2014

Źródło: Money.pl

"Największy wpływ na wynik PKP Cargo w pierwszym kwartale 2015 roku miały czynniki zewnętrzne. Trudna sytuacja branży górniczej na początku roku, wciąż odczuwalne skutki konfliktu na Ukrainie oraz opóźnione rozpoczęcie inwestycji infrastrukturalnych wpłynęły na obniżenie przychodów spółki. Obniżki stawek za dostęp do infrastruktury wytworzyły silną presję cenową na rynku kolejowych przewozów towarowych. Na konkurencyjność kolei wpływają także trwające remonty linii kolejowych" - czytamy w komunikacie.

bEISlTAZ

W porównaniu do ubiegłego roku, rynek kolejowych przewozów towarowych skurczył się w pierwszym kwartale o 5 procent pod względem masy. W tym okresie PKP Cargo przewiozło 24,1 mln ton towarów, tj. o 5 procent mniej niż rok wcześniej.

Spółka wskazuje, że podjęła szereg inicjatyw zwiększających efektywność spółki. W pierwszym kwartale koszty operacyjne spadły o 10 procent w ujęciu rocznym. Wskutek przeprowadzonego programu dobrowolnych odejść o 15 procent zmniejszyło się zatrudnienie w grupie PKP Cargo, a efektywność operacyjna mierzona wykonaną pracą przewozową na zatrudnionego wzrosła o 9 procent rok do roku. Zakończone w styczniu PDO przełoży się na przynajmniej 100 mln zł oszczędności rocznie.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48 procent udziału w rynku według masy i ok. 57 procent według pracy przewozowej w 2014 roku) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

bEISlTBu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)