Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Tauronu. Sprzedaż prądu spada, ale rosną zyski

0
Podziel się:

Spadają przychody ze sprzedaży prądu odbiorcom indywidualnym. Grupa coraz mocniej angażuje się w Odnawialne Źródła Energii.

Dariusz Lubera, prezes Tauronu
Dariusz Lubera, prezes Tauronu (Piotr Tracz/REPORTER)

Jedna z największych grup energetycznych w Polsce zanotowała niższą sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. To efekt zmian w grupie spółek należących do Tauronu, a także niższego popytu na prąd ze strony odbiorców indywidualnych. Nie przeszkadza to jednak w wypracowywaniu wysokich zysków. "Na czysto" grupa zarobiła w pierwszym kwartale ponad pół miliarda złotych - najwięcej od dwóch lat. Wynik poprawił również zwrot nadpłaconego podatku za 2013 rok.

Sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach roku sięgnęła 4,75 mld zł wobec 4 887,26 mln zł rok wcześniej. Spadek przychodów to w głównej mierze rezultat wydzielenia ze struktury grupy Zakładu Wytwórczego Nowa oraz Elektrowni Blachownia i przekazania ich do Tameh Polska, a także niższych przychodów ze sprzedaży detalicznej energii elektrycznej.

W pierwszym kwartale tego roku spółka wyprodukowała prawie milion ton węgla, to o 22 procent mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Powodem była nadpodaży węgla na rynku i trudniejszych warunków geologicznych w kopalniach.

Jednocześnie Tauron zwraca uwagę, na pozytywy. Mowa o wyższych wolumenach i stawkach za usługę dystrybucyjną w segmencie dystrybucja oraz wyższe przychody ze sprzedaży praw majątkowych (wzrost produkcji energii z OZE o 12,8 procent).

Wzrost produkcji energii elektrycznej wyniósł 6,5 procent rok do roku. Z kolei wzrost ilości dostarczonej do klientów energii elektrycznej wyniósł 2 procent rok do roku, a liczba klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej grupy w ciągu roku powiększyła się o 30 tysięcy.

Grupa Tauron Polska Energia odnotowała 502,04 mln zł zysku netto wobec 395,93 mln zł rok wcześniej, co daje wzrost o 26,8 procent. To najlepszy wynik kwartalny od 2 lat.

Jest to m.in. efekt wzrostu przychodów finansowych z tytułu różnic kursowych, a także zwrotu nadpłaty podatku dochodowego za 2013 rok.

Kwartalne wyniki grupy Tauron (w tys. zł)

Zysk przed opodatkowaniem i odsetkami przekroczył miliard złotych. Jak tłumaczy spółka, to efekt konsekwentnie realizowanych działań zmierzających do poprawy rentowności i efektywności, mimo trudnych warunków panujących na rynku.

- Biorąc pod uwagę bardzo niesprzyjające warunki rynkowe niezależne od naszej aktywności, działania te są jedynymi narzędziami zależnymi od nas, które neutralizują w pewnym stopniu niekorzystne dla energetyki czynniki rynkowe - komentuje wyniki wiceprezes Tauronu ds. ekonomiczno-finansowych Krzysztof Zawadzki.

Zaoszczędzili ponad 100 mln złotych

Zawadzki dodał, że tylko w pierwszym kwartale spółka zaoszczędziła 120 mln złotych, a program zaplanowanych na lata 2013-2015 jest już zrealizowany niemal w 100 procentach. To jednak nie koniec, gdyż Tauron pracuje już nad kolejnym programem.

Nakłady inwestycyjne grupy Tauron wyniosły 792 mln zł, co oznacza wzrostu o 40 procent w stosunku do I kwartału 2014 roku. Spółka inwestuje blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno III.

"Planowane całkowite nakłady na budowę bloku 910 MW wyniosą ok. 6,2 mld zł. Blok zostanie przekazany do eksploatacji w 2019 roku i będzie produkował ok. 6 TWh energii elektrycznej rocznie" - czytamy w komunikacie.

Notowania akcji spółki Tauron od początku 2015 roku

Ponadto kontynuowano m.in. budowę instalacji odazotowania spalin w blokach klasy 200 MW w Elektrowniach Jaworzno III i Łaziska. Trwające tam prace związane z budową bloku kogeneracyjnego w Zakładzie Wytwarzania Tychy oraz bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola, który jest już zaawansowany w 76 procentach.

Tauron przejmie KWK Brzeszcze?

Tauron Polska Energia obecnie przygotowuje list intencyjny i umowę o poufności w sprawie ewentualnego nabycia aktywów KWK Brzeszcze od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), poinformował prezes Dariusz Lubera.

- Jesteśmy na etapie przygotowania listu intencyjnego i umowy o poufności, żeby rozpocząć proces zapoznawania się z samą kopalnią - powiedział Lubera podczas konferencji prasowej.

Spółka obecnie jest zainteresowana tylko częścią aktywów KWK Brzeszcze. - Po audycie przeprowadzonym przez naszych doradców można powiedzieć, że jest możliwy podział kopalni - powiedział.

W kopalni znajduje się obszar, który nadaje się do zamknięcia. Analiza wykazała jednak, że Brzeszcze mogą funkcjonować bez tego obszaru.

Prezes powtórzył, że Tauron poszukuje współinwestora finansowego do zrealizowania tej transakcji. Dodał, że spółka nie zaangażuje się kapitałowo w tzw. Nową Kompanię Węglową. - Tauron nie jest zainteresowany Nową KW - to podtrzymuję. Nie prowadzimy żadnych działań w tym kierunku - powiedział Lubera.

Na początku maja br. Kompania Węglowa (KW) podpisała umowę nieodpłatnego zbycia kopalni Brzeszcze do SRK. Jest to druga kopalnia przekazana przez KW do SRK, po kopalni Makoszowy.

Tauron wyraził zainteresowanie nabyciem kopalni Brzeszcze w połowie stycznia - pod warunkiem, że w kopalni będzie możliwe efektywne ekonomicznie wydobycie węgla. W marcu doradcy zarekomendowali nabycie aktywów kopalni poprzez przejęcie ich od SRK.

Do końca września br. z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej ma powstać tzw. Nowa Kompania Węglowa, jako spółka Węglokoksu. Jej powstanie poprzedzi przekazanie nierentownych aktywów obecnej KW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

energetyka
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)