Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki finansowe KGHM. Odbicie dopiero w 2015 roku

0
Podziel się:

Prezes Wirth spodziewa się spadku cen surowców w przyszłym roku, a to nie będzie sprzyjać wynikom.

prezes KGHM, Herbert Wirth
prezes KGHM, Herbert Wirth (Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bECGmtuJ

KGHM spodziewa się spadku cen surowców w przyszłym roku, co będzie istotne dla wyników, ale w kolejnych latach możliwe jest odbicie - poinformował dziennikarzy Herbert Wirth, prezes KGHM. Podtrzymał jednocześnie, że nie ma planów rewizji tegorocznej prognozy.

_ - Bierzemy pod uwagę spadek cen surowców. To będzie miało istotne znaczenie dla wyników spółki w 2014 roku. Patrzymy jednak na rynek długoterminowo. 2014 rok może być bardzo trudny, jeśli chodzi o ceny, ale niekoniecznie dla rynku zbytu _ - powiedział prezes. Dodał, że _ w 2015 roku i dalej jest wysokie prawdopodobieństwo odbicia _.

Na pytanie, czy w związku z pogorszeniem sytuacji na rynku surowców wynik netto za 2014 rok może być gorszy niż w tym roku, odpowiedział: _ - Trudno dziś o tym przesądzać. Wynik to nie tylko przychody, ale i strona kosztowa, a my intensywnie pracujemy nad restrukturyzacją kosztów _.

bECGmtuL

Poinformował, że przewidywania KGHM co do cen miedzi w przyszłym roku są zgodne z konsensusem rynkowym. Szacowane są w przedziale 6.800-7.200 USD/t. Prezes potwierdził, że nie ma na razie tematu rewizji tegorocznej prognozy. Dodał, że jest duże prawdopodobieństwo, że w przypadku wyniku netto _ trójka będzie z przodu _, co ma być efektem zarówno wzrostu wydobycia, jak i redukcji kosztów. KGHM zakłada, że osiągnie w tym roku przychody ze sprzedaży w wysokości 18.930 mln zł, EBITDA na poziomie 5.337 mln zł i zysk netto w wysokości 3.204 mln zł.

Miedziowy gigant myśli też o uruchomieniu nowych złóż miedzi. _ - KGHM rozmawia z serbskim koncernem RTB Bor o wspólnej budowie fabryki materiałów wybuchowych - _ poinformował dyrektor RTB Blagoje Spaskovski w telewizji RTV. Fabryka miałaby zaopatrywać kraje byłej Jugosławii oraz Afrykę. Zatrudnienie wyniosłoby 50 osób _ - Rozpoczęliśmy również rozmowy o uruchomieniu nowych złóż miedzi Cerovo i Borska reka - _ dodał Spaskovski.

Tegoroczne notowania KGHM na GPW

Zysk netto KGHM w trzecim kwartale 2013 roku wyniósł 520 mln zł wobec 1,14 mld zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Wynik okazał się ponad 5 procent lepszy od oczekiwań analityków na poziomie 494,7 mln zł.

bECGmtuR

Przychody ze sprzedaży wyniosły w trzecim kwartale 4,17 mld zł wobec 5,1 mld zł w trzecim kwartale 2012 r. Analitycy spodziewali się 3,93 mld zł przychodów. Jak podała spółka, osiągnięte przychody ze sprzedaży były o 17 procent niższe r/r _ przede wszystkim na skutek spadku notowań miedzi, srebra oraz kursu walutowego USD/PLN oraz zmniejszenia wolumenu sprzedaży miedzi i wyrobów z miedzi przy wyższej sprzedaży towarów _.

Czytaj więcej w Money.pl

bECGmtvm
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)